Przewodnik kulturalny na majówkę. Tych wydarzeń nie możesz przegapić

2024-04-30, 12:00

Przewodnik kulturalny na majówkę. Tych wydarzeń nie możesz przegapić
Pomysł na majówkę - oto nasze propozycje. Foto: shutterstock/phM2019

Nie wiesz, co robić w długi weekend majowy? Sprawdziliśmy, jakie imprezy plenerowe, koncerty czy festiwale odbywają się w tym czasie w Polsce. Z dziesiątek propozycji kulturalnych wybraliśmy te najciekawsze albo najbardziej oryginalne.   

Zaczęła się majówka, a nie wiesz, gdzie jechać. Żona, mąż, dziecko, chłopak, dziewczyna zaraz zaczną marudzić i zadawać niewygodne pytania, bo przecież miałeś, miałaś coś zaplanować, ale praca, obowiązki - nie było czasu.

Oto pakiet ratunkowy.

Ten krótki przewodnik podpowie Ci, gdzie w najbliższych dniach czekają na Ciebie i Twoich bliskich atrakcje, że ho ho. Z pewnością będziecie się świetnie bawić. Ruszamy!

POLSKA CENTRALNA:

1 MAJA

WARSZAWA

Festiwal Europejski na Krakowskim Przedmieściu i fontanna multimedialna (wstęp bezpłatny)

godz. 12.00-21.30

Z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wszystkich mieszkańców Warszawy i turystów czeka dzień pełen występów artystycznych i festiwalowych atrakcji dla całej rodziny. Tego dnia Trakt Królewski zamieni się w kolorowe, europejskie miasteczko z międzynarodową sceną, na której wystąpią artyści z różnych stron Europy. Nie zabraknie też ulicznych muzycznych i teatralnych występów.

Od ulicy Królewskiej do placu Zamkowego przejdzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów. Odbędą się też warsztaty pt. "Roztańczona Europa", podczas których będzie można się nauczyć polki, mazura, paso doble czy zorby. Natomiast Strefa Kulinarna zaserwuje uczestnikom darmowy wybór europejskich dań do degustacji, takich jak: polski żurek z kiełbasą, hiszpańska paella, włoskie penne oraz węgierskie leczo. W Strefie Europejskiej, dzięki grom i zabawom, najmłodsi uczestnicy będą mogli lepiej poznać Unię Europejską. 

W ramach festiwalu odbędzie się też piknik w Łazienkach Królewskich, gdzie będzie można za darmo zwiedzać obiekty muzealne.

Z kolei w dn. 1-4 maja odbędą się inauguracyjne pokazy w "Multimedialnym Parku Fontann". Nowy pokaz zatytułowany "Dancing Queen" przeniesie widzów do 1976 roku, kiedy szwedzki zespół ABBA odwiedził Warszawę. Start o 21.30.

1 MAJA

RADOM

Muzeum Wsi Radomskiej i koń w tradycji polskiej (wstęp płatny)

Początek o godz. 12.00

Plenerowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat roli konia w życiu codziennym Polaków w minionych wiekach oraz jego miejsca w polskiej historii i kulturze. Zaprezentowane zostaną różne formacje jazdy polskiej od legendarnej husarii po kawalerię XX wieku, a także zaprzęgi konne, w tym zaprzęg straży ogniowej. Pokazom towarzyszyć będą przejażdżki bryczką, warsztaty i pokazy rzemieślnicze.

1-3 MAJA

CIECHANÓW

Piknik Europejski i koncert Natalii Kukulskiej (wstęp na koncert dla mieszkańców miasta jest bezpłatny - należy mieć przy sobie dokument tożsamości)

1 maja między godz. 12.00 a 15.00 na terenie Parku Miejskiego Jeziorko odbędzie się piknik europejski. Z kolei dzień później, na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie odbędzie się o godz. 18.00 koncert Natalii Kukulskiej z orkiestrą w ramach organizowanych przez ratusz obchodów Dnia Flagi RP. Artystka wykona wybrane dzieła Fryderyka Chopina, po raz pierwszy opracowane w formie utworów symfonicznych i w wersji piosenek - ze specjalnie do nich napisanymi tekstami. 3 maja o godz. 10.30 przed pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej (plac T. Kościuszki) zorganizowane zostaną miejskie uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. O godz. 11.30 w kościele św. Tekli odbędzie się Msza św. za Ojczyznę. Z kolei o godz. 12.00 w Parku Nauki Torus zorganizowane będą warsztaty przyrodnicze dla dzieci w wieku od 7 lat - wstęp płatny.

3-4 MAJA

IŁŻA

Turniej Rycerski (wstęp płatny)

godz. 11.00-21.00

Turniej Rycerski na Zamku w Iłży to coroczna impreza, która przyciąga zarówno miłośników historii, jak i turystów z całego kraju. Tegoroczny Turniej na Zamku w Iłży stanowić będzie miejsce spektakularnego i niezapomnianego widowiska - zbrojnej konfrontacji rycerzy z Południa i Północy. Swoje umiejętności prezentować będą jedni z najlepszych rycerzy w Polsce, zdobywcy wielu laurów i trofeów, reprezentanci na arenach mistrzostw krajowych, jak i międzynarodowych rycerskich. W średniowiecznej wiosce mistrzowie dawnych rzemiosł zaprezentują swoją pracę i jej efekty, giermkowie będą biegali z rycerskim osprzętem, a muzykanci przygrywali do tańca. Kluczowy punkt programu to, tradycyjnie, bitwa o zamek, ale nie zabraknie także zabaw i konkursów dla publiczności.

1-5 MAJA

CZERSK

Majówka na Zamku w Czersku. Średniowiecze na wesoło (wstęp płatny)

godz. 12.00-17.00

To doskonała impreza plenerowa dla całych rodzin, które wehikułem czasu - ma być dostarczony do Czerska przed przybyciem gości - trafią wprost w do średniowiecza. Dzieci i dorośli będą mogli przejść ekspresową szkołę rycerską, zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne ludzi. Będzie można przywdziać stroje z epoki i dowiedzieć się, jak przez wieki ewoluowała moda. Ponadto, jak to na każdym zamku, obok karczmy znajdzie się bajarz, który snuł będzie swoje niezwykłe opowieści. Nie zabraknie też dobrego jadła i napitku.

POLSKA PÓŁNOCNA:

1 MAJA

KLUKI

Czarne Wesele (wstęp płatny)

godz. 10.00-16.00

Jak co roku Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w pierwszym dniu maja zaprasza do spędzenia kilku niezwykłych godzin wśród wiejskich zagród sprzed stu lat, gdzie toczy się spokojne życie, gdzie kobiety i mężczyźni wykonują swoje codzienne zajęcia. Zaglądając do muzealnych chałup i w obejściach podejrzeć można krzątające się kobiety, z których jedne piorą i maglują bieliznę. Mężczyźni tymczasem szyją i naprawiają sieci rybackie, wyplatają kosze, dłubią klumpy dla koni i kręcą konopne powrozy, potrzebne w gospodarstwie. Ale maj na ówczesnej wsi słowińskiej to przede wszystkim pora kopania torfu. Wszyscy sobie wzajemnie pomagali, a każdy dzień kopania torfu kończyli biesiadą w gospodarstwie. Wieczorne ucztowanie Słowińcy nazywali czarnym weselem. Będzie się działo.

Po kilku godzinach spędzonych w Klukach warto udać się jeszcze na północ - do Czołpina. Tam zdobyć można tamtejszą latarnię morską. Od pierwszego maja będzie udostępniona dla zwiedzających bez konieczności wcześniejszego umawiania się. 

1-5 MAJA

GDAŃSK

Majówka w Twierdzy Wisłoujście Gdańsk (wstęp wolny)

godz. 10.00-18.00

Wewnątrz fortyfikacji spotkamy prawdziwych podróżników w czasie. Na chętnych oczekiwać będą rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk, Kompanii Kaperskiej, Załogi Twierdzy Wisłoujście, Gdańskiej Roty Mieszczańskiej oraz eksperci, którzy przybliżą tajniki dawnej gdańskiej kuchni, obróbki bursztynu, tradycyjnego stolarstwa i ciesielstwa oraz maszyna powroźnicza. Zwiedzający będą mogli także zapoznać się z postępami prac wewnątrz fortyfikacji, które miały miejsce w ostatnich trzech latach. 

SOPOT

Majówka 2024 pod hasłem "Zielono mi" (wstęp wolny)

godz. 11.00

W programie majówki pt. "Zielono mi" znajdą się wydarzenia artystyczne w różnych lokalizacjach w Sopocie, większość w otwartej przestrzeni: koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania z poezją, spacery przyrodnicze, gry terenowe, festyn historyczny, animacje i zabawy dla dzieci. W tym między innymi:

środa

11.00-16.00 - majówka na Błoniach - piknik rodzinny, sopockie błonia, wejście od ul. Polnej

16.00 - "Zielono mi" - koncert piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Magdaleny Smalary z zespołem w składzie: Urszula Borkowska (piano), Wojciech Gumiński (kontrabas, gitara basowa), Marcin Słomiński (perkusja), muszla koncertowa na Skwerze Kuracyjnym

czwartek

12.00-16.00 - festyn historyczny, w tym: zabawy, gry plebejskie oraz Turniej Miotania Oszczepem o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu (Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, ul. Goyki 1)

12.00 - występ marionetkowego Teatru Barnaby

piątek

10.00-14.00 - majówkowy turniej siatkówki plażowej (wejście na plażę nr 23)

12.00-13.00 - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych (muszla koncertowa na Skwerze Kuracyjnym)

sobota

11.00-15.00 - targi roślin i produktów ekologicznych

13.00-15.00 - warsztat kulinarny

GDYNIA

Majówka w Experymencie (wstęp płatny)

godz. 9.00-18.00

W Centrum Nauki Experyment czekają niezwykłe atrakcje, w tym interaktywne warsztaty rodzinne i pasjonujące pokazy. To idealna okazja do nauki i zabawy. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w fascynujących eksperymentach i zgłębić tajniki fizyki wszystko okraszone magicznymi zaklęciami i uśmiechem. W planie również pokazy naukowe przeprowadzone przez edukatorów, które będą odbywać się codziennie o godz. 11.45 oraz 14.45.

1-5 MAJA

ŚWINOUJŚCIE

Majówka na Wyspach (wstęp wolny)

godz. 15.00

Na wyspach Wolin, Karsibór, Uznam w długi weekend majowy zdecydowanie będzie się działo. Od koncertów plenerowych, poprzez pikniki rodzinne, pokazy straży pożarnej. Będzie można też skosztować pysznej grochówki. W programie artystycznym między innymi "Spotkanie z Ambrożym Kleksem", czyli koncert i animacje dla dzieci. W ramach wydarzenia możliwe będą pogadanki z Ciotką Klotką i taniec z Kaczką Dziwaczką. Dorośli posłuchają natomiast koncertu zespołu Tacy Sami - Lady Pank Show. Zespół ma w swoim repertuarze wszystkie największe przeboje polskiego rocka. A w czwartek wielkie muzyczne show - koncert "Let's Rock! Legendy Rocka".


POLSKA POŁUDNIOWA:

1 MAJA

WROCŁAW

Gitarowy rekord świata (wstęp wolny)

godz. 16.00 

Tradycyjnie 1 maja na Rynku we Wrocławiu odbędzie się próba pobicia gitarowego rekordu świata. W biciu rekordu każdy może wziąć udział. Warunek konieczny - posiadanie gitary i znajomość utworu "Hey Joe". Rejestracja uczestników kończy się ok. godz. 15.45, potem odbywa się generalna próba wspólnego wykonania piosenki. Masz gitarę, umiesz na niej zagrać ten kawałek? Nie czekaj na ostatnią chwilę z rejestracją!

Tego dnia wrocławski rynek zamienia się w gitarowe miasteczko: z kilkoma scenami prezentującymi różne oblicza gitary - od gitary elektrycznej, przez fingerstyle i flamenco, do gitary klasycznej i ukulele, z licznymi warsztatami gitarowymi z możliwością spotkań i rozmów o gitarze, prezentacją wzmacniaczy gitarowych i mistrzowskich pokazów gry, z miejscem na spotkania z gwiazdami, autografy i wspólne zdjęcia oraz strefą dla dzieci. 

3 MAJA

KRAKÓW

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja i krakowska lekcja śpiewania (wstęp wolny).

godz. 9.00

Tradycyjnie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Krakowie rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku Hugona Kołłątaja i przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. Następnie o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny w Katedrze Wawelskiej. Po jej zakończeniu Traktem Królewskim ze Wzgórza Wawelskiego na plac Jana Matejki wyruszy uroczysty pochód patriotyczny. W przemarszu udział wezmą: formacje konne, grupy rekonstrukcyjne, orkiestra wojskowa, kompanie reprezentacyjne służb mundurowych i umundurowanych, przedstawiciele klas mundurowych, poczty sztandarowe i Bractwo Kurkowe. Finałem tegorocznych obchodów Święta Narodowego 3 Maja będzie defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych. 

Z kolei o godz. 17.00 na Małym Rynku odbędzie się "Majowa Jutrzenka", czyli 87. Krakowska Lekcja Śpiewania. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański - pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

1-5 MAJA

CIESZYN

Festiwal filmowy "Kino na Granicy" (wstęp płatny na projekcje)

"Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy - w polskim i czeskim Cieszynie. Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program "Kina na Granicy" oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami. 

2-3 MAJA

CHREPTIÓW

Majówka szlachecka w sercu Bieszczad (wstęp wolny)

godz. 13.00

W Stanicy Kresowej Chreptiów w Lutowiskach organizatorzy zapraszają na spotkanie z polską historią i tradycją w najlepszym z możliwych wymiarów. Majówka rozpocznie się wspólnym odtańczeniem "Poloneza". W programie znajdują się też występy zespołów ludowych, pokazy szermierki konnej, występy Bieszczadników i bardów. Nie zabraknie też dobrego jadła i napitku, których będzie można skosztować podczas pokazów kuchni kresowej i grilla. 

POLSKA WSCHODNIA:

1 MAJA

LUBLIN

Spacer z przewodnikiem i koncerty z wieży (spacery płatne)

W jaki sposób mieszkańcy Lublina uratowali "Bitwę pod Grunwaldem"? Dlaczego przez wieki do Lublina niczym na Jasną Górę zmierzały tysiące pielgrzymów? Jakie mroczne historie skrywa lubelski Zamek? Gdzie znajdziemy najwęższą uliczkę miasta, a gdzie najkrótszą? Co wspólnego ma kołysanka "Na Wojtusia z popielnika" z Kozim Grodem? To tylko część z pytań, na które można poznać odpowiedzi podczas spaceru. Star Plac Zamkowy o godz. 10.00. Bezpłatnie za to o godz. 15.00 będzie można posłuchać koncertu wykonywanego przez trębaczy z tarasu widokowego na Wieży Trynitarskiej - najwyżej położonego punktu widokowego w Lublinie. O 21.00 natomiast będzie można zobaczyć pokaz multimedialnej fontanny. Warto wyskoczyć do Lublina na cały dzień. 

3-5 MAJA

BIAŁYSTOK

Muzeum Wojska, pokaz sprzętu armii USA i spacer historyczny (wydarzenia częściowo płatne)

3 maja, poza udziałem w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja, będzie można skorzystać z zaproszenia Muzeum Wojska, do którego wstęp i zwiedzanie wystaw będą bezpłatne. Ponadto na skwerze Armii Krajowej (obok muzeum) odbędzie się pokaz ciężkiego sprzętu wchodzącego w skład jednostek wojsk Armii Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Polsce, m.in. czołgu Abrams oraz gąsienicowego bojowego wozu piechoty M2 Bradley.

4 maja, poza zwiedzaniem wystaw w Muzeum Wojska, będzie można skorzystać nie odpłatnie ze specjalnych atrakcji przygotowanych w muzealnej Sali Edukacyjnej. Osoby chcące przetestować swoją wiedzę wezmą udział w grach dotyczących historii Polski. Muzeum zaprasza też na stanowisko artystyczne, na którym każdy będzie mógł wykonać swojego własnego orła i zabrać go ze sobą do domu.

5 maja będzie można wziąć udział w spacerze historycznym po barokowym założeniu pałacowo-ogrodowym Branickich. Zobaczyć można będzie, co pozostało z przepychu dawnej rezydencji hetmańskiej, co zostało odtworzone i zrewitalizowane, przewodnicy opowiedzą także o tym, czego już nie ma. Spacery będą się odbywać w każdą sobotę od 1 maja do 28 września o godz. 17.00 - spacer z przewodnikiem jest płatny.

3-5 MAJA

ZAMOŚĆ

Zamojskie Dni Jazzu i Bluesa (wstęp wolny)

godz. 19.00

Koncerty w ramach festiwalu będą się odbywać na Rynku Wielkim od piątku do niedzieli. Tegoroczną majówkę zainauguruje koncert zamojskiej grupy John Kill Band, której muzyka powinna ucieszyć fanów: Jimiego Hendrixa, Steve Ray Vaughana, Joe Bonamassy i Johna Mayera. W sobotę wystąpi zespół Jazz Brothers. Ich muzyka oscyluje między Fusion a Swing. Podczas niedzielnego występu usłyszymy standardy muzyki jazzowej i bluesowej w wykonaniu Jazzy Ladies z Zamościa.



1-5 MAJA

KRASNOBRÓD

XIX Majówka Roztoczańska (wstęp wolny)

W programie tegorocznego pikniku zaplanowano: rodzinny rajd rowerowy, prezentację starych samochodów oraz motocykli wojskowych i cywilnych, obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, IV Krasnobrodzki Piknik Kulinarny ze stoiskami Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń oraz koncertami zespołów. Będzie można posłuchać między innymi SZCZEBRZESZYŃSKIEJ KAPELI PODWÓRKOWEJ, KRASNOBRODZKIEJ KAPELI DĘTEJ czy koncertu kapeli SKYNOVA. Dla pasjonatów łowienia ryb odbędą się otwarte wędkarskie zawody spławikowe. Nie zabraknie też lokalnych smakołyków. Podczas majówki rozstrzygnięty zostanie konkurs kulinarny z "Kapustą w roli głównej".

POLSKA ZACHODNIA:

1-4 MAJA

POZNAŃ

10. urodziny Bramy Poznania i parada parowozów (część wydarzeń płatna)

Miasto zaprasza na wspólne świętowanie 10. urodzin Bramy Poznania. Czterodniowy program wydarzenia jest wypchany po brzegi. W planie są m.in.: koncerty, wystawy, spacery po Ostrowie Tumskim i Śródce, warsztaty przyrodnicze, animacje dla dzieci. Drugi dzień majówki odbędzie się rodzinne zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania z przewodnikiem, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w otwartych warsztatach krawieckich i uszyć swojego własnego Svena.

W piątek, 3 maja, będzie można wyruszyć w podróż wzdłuż Ścieżki EkoEdukacji oraz szlakiem poznańskich rzek podczas spaceru Cybina Warta Poznania. Na nieco młodszych gości czekają animacje dla rodzin z dziećmi oraz specjalny lot dywanem - Magiczny dywan. Popołudnie warto zarezerwować na wypoczynek ogrodzie.

Z kolei 4 maja do pobliskiego Wolsztyna powraca Parada Parowozów. Przez cały dzień będzie można podziwiać zabytkowe lokomotywy, które specjalnie na tę okazję przyjadą do Parowozowni Wolsztyn z całej Europy. Wielkie emocje czekają również po zmroku. O godzinie 21.00 rozpocznie się show Światło, Para, Dźwięk, z wielobarwnym oświetleniem, laserami i muzyką. Widowisko i iluminacja parowozowni potrwają aż do północy.

1-5 MAJA

BYDGOSZCZ

Piknik na Wyspie Młyńskiej i zlot motocyklistów (wstęp wolny)

godz. 11.00

W Święto Pracy będziemy czcić 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji na Wyspie Młyńskiej odbędzie rodzinny piknik europejski. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00. W programie znalazły się pokazy kulinarne i degustacja dań z wybranych krajów Europy, wirtualne spacery po parlamencie europejskim i stolicach Europy, animacje, gry i zabawy dla dzieci. Tego dnia odbędzie się tradycyjne rozpoczęcie sezonu motocyklowego, który zainauguruje przejazd tysięcy maszyn przez miasto. 

W dniach 2-4 maja będzie można wybrać się na spacery po Starym Mieście z przewodnikami, 4 maja - spacer przeznaczony dla rodzin z dziećmi. W ostatni dzień majowego weekendu na bydgoszczan i turystów będą czekały głównie atrakcje sportowe. W Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbędzie się Wiosenny Festiwal Biegowy. Start o godz. 9.00.

1-4 MAJA

BISKUPIN

Majówka w Biskupinie - Archeologiczna wiosna (wstęp płatny)

godz. 10.00-17.00

Organizowana przez Muzeum Archeologiczne biskupińska majówka to pięć dni wypełnionych atrakcjami związanymi z życiem codziennym ludzi w przeszłości. Będzie to okazja do poznania dawnej kuchni, obejrzenia walk wojów czy pracy rzemieślników, a także spróbowania swych sił jako wczesnośredniowieczny rolnik. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

W czterech rekonstrukcjach pojawią się mieszkańcy, którzy chętnie opowiedzą o życiu codziennym w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Kącik naukowca to miejsce dla osób ciekawych pracy archeologa. Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą o nowoczesnych metodach badawczych, za pomocą których można wejrzeć w przeszłość. Dzieci (i nie tylko) w biskupińskim muzeum będą mogły wziąć udział w grze terenowej. Z kolei po Jeziorze Biskupińskim będą pływać dwa statki: wycieczkowy Diabeł wenecki oraz Freya, replika wikińskiej łodzi.

3 MAJA

ŻNIN

Jarmark Floriański (wstęp wolny)

godz. 9.00-17.00

W Święto Narodowe Trzeciego Maja w Żninie odbędzie się Jarmark Floriański. Będzie można spotkać wystawców z własną twórczością, regionalnymi wyrobami i przedmiotami artystycznymi oraz naturalnymi produktami spożywczymi. Tego dnia odbędzie się też Koncert Nadzwyczajny w Pałacu Lubostroń z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Początek o godz. 17. Bilety do nabycia pół godziny przed koncertem.


zebrał Paweł Kurek

Polecane

Wróć do strony głównej