20 lat Polski w UE. Nowina-Konopka: czekało na to wiele pokoleń

2024-05-02, 12:17

20 lat Polski w UE. Nowina-Konopka: czekało na to wiele pokoleń
Polska weszła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Foto: Wiola Wiaderek/Shutterstock

- Na to, co wydarzyło się w maju 2004 r., oczekiwało bardzo wiele pokoleń. Nie tylko od 1989 r. mieliśmy wszyscy przekonanie, że znaleźliśmy się na dziwnym terytorium, które jest oddzielone od naszego matecznika - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nowina-Konopka, były ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik RP przy Stolicy Apostolskiej i przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

Polska weszła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku wraz z dziewięcioma innymi krajami. Liczba członków Wspólnoty powiększyła się wówczas z 15 do 25. Było to największe w historii rozszerzenie tego gremium. Oprócz Polski do UE weszły wówczas: Czechy, Słowacja, Węgry, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowenia, Cypr i Malta.

Piotr Nowina-Konopka przypominał działania, które doprowadziły do przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. - W Polsce przekonanie, że jesteśmy Europejczykami i w związku z tym miejsce Polski jest w centrum procesu europejskiego to historia znacznie dłuższa, ale realistycznie można było o tym myśleć, poczynając od wyborów czerwca 1989 r. [...]. To nie jest tylko kwestia struktur politycznych i gospodarczych, dla nas to była także kwestia poczucia się wreszcie "na swoim miejscu". Jan Kułakowski, Tadeusz Mazowiecki, także ja, kwestionowaliśmy tezę, że "wracamy do Europy", ponieważ nigdy z niej nie wychodziliśmy. Natomiast byli tacy, którzy nas z niej wyprowadzili - zaznaczył.

- To był powrót z wygnania wymuszanego na nas. Doskonale pamiętam ten nastrój, poczynając od wyniku referendum aż do 1 maja 2004 r., że oto wreszcie jesteśmy znowu u siebie, że Polska jest tam, gdzie powinna być i jesteśmy uczestnikami tego wielkiego projektu - mówił Nowina-Konopka.

Posłuchaj

Piotr Nowina-Konopka o przystąpieniu Polski do UE (Pomówmy o tym) 23:48
+
Dodaj do playlisty

Już 19 września 1989 r. Polska i EWG podpisały "Umowę o handlu, współpracy handlowej i gospodarczej". Dokument zapowiadał wyeliminowanie przepisów dyskryminujących polskie towary na rynkach zachodniej Europy oraz wsparcie eksperckie i techniczne dla przemian gospodarczych zachodzących w PRL. Kolejnym krokiem zacieśniającym współpracę między EWG a Polską było rozpoczęcie jesienią 1989 r. pierwszych rozmów dotyczących umowy stowarzyszeniowej ze Wspólnotami Europejskimi.

W 1990 r. pierwszym ambasadorem RP przy Wspólnotach Europejskich w Brukseli został Jan Kułakowski. W maju 1990 r. Polska złożyła oficjalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji umowy o stowarzyszeniu ze Wspólnotami.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Pomówmy o tym

Prowadzący: Paweł Wojewódka

Gość: Piotr Nowina-Konopka, były ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik RP przy Stolicy Apostolskiej i przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim

Data emisji: 01.05.2024

Godzina emisji: 22.05

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej