Członek KRRiT: mediom publicznym absolutnie należą się środki abonamentowe

2024-05-03, 11:45

Członek KRRiT: mediom publicznym absolutnie należą się środki abonamentowe
Zdaniem prof. Tadeusza Kowalskiego z KRRiT środki abonamentowe należą się mediom publicznym ze względu na realizację zadań, do których zostały powołane. Foto: Krysja/Shutterstock

- Media, zwłaszcza publiczne, uzyskały szansę odbudowania swojej tożsamości - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca i członek KRRiT. Dodał, że działania większości rady są niezgodne z prawem.

Z inicjatywy Reporterów Bez Granic 3 maja obchodzimy Światowy Dzień Wolności Prasy. W najnowszym Światowym Indeksie Wolności Prasy 2024 (World Press Freedom Index) przygotowanym przez organizację Polska znalazła się na 47. miejscu. Awansowała o 10 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Najlepiej wolność prasy ma się w Unii Europejskiej. Trzy pierwsze miejsca w rankingu zajęły Norwegia, Dania i Szwecja. Najgorzej spośród unijnych krajów wypadły Węgry (67. miejsce), Malta (73.) i Grecja (88.), gdzie - jak oceniono - wolność prasy jest wystawiona na próbę przez partie rządzące. Dodano, że Włochy spadły w rankingu o trzy miejsca (46.). Polska, mimo awansu, nadal jest w grupie krajów "problematycznych".

"Nie oceniam źle stanu wolności prasy w Polsce"

- Media jakby uzyskały szansę odbudowania swojej tożsamości. Zwłaszcza media publiczne - powiedział prof. Tadeusz Kowalski. - Odsunięcia takiego bardzo propagandowego charakteru mediów publicznych tworzy szansę na przyszłość - dodał.

Gość PR24 podkreślił, że nie ocenia źle stanu wolności prasy w Polsce. - Właściwie w każdej kategorii jest bardzo duża możliwość wyboru. Jest mnóstwo kanałów telewizyjnych, powyżej 200 stacji radiowych, bardzo wiele tytułów prasowych - zarówno prasy codziennej, jak i magazynów - i ogromny obszar Internetu - zauważył medioznawca.

Pieniądze na misję mediów publicznych

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podkreślił, że mediom publicznym należą się środki abonamentowe. - Nie mam najmniejszej wątpliwości, że działania większości rady (KRRiT - red.) - nie moje - są niezgodne z prawem. Uważam, że to wcześniej czy później - być może w procedurze sądowej, być może innej - zostanie rozstrzygnięte - powiedział prof. Kowalski.

- Państwu te pieniądze się należą, ponieważ realizujecie zadania, do których zostaliście powołani, nie mam co do tego żadnej wątpliwości. Mówienie o tym, że likwidacja jest jakimś stanem odmiennym od stanu dotychczasowego na tyle, że to uniemożliwia finansowanie, jest w mojej opinii po prostu oszukiwaniem opinii publicznej - zaznaczył gość audycji.

Czytaj także:

- Ponieważ nie ma pieniędzy abonamentowych, które wam się zupełnie słusznie należą, wszystkim mediom publicznym, to w gruncie rzeczy obecnie jesteście całkowicie uzależnieni od woli polityków, bo to politycy mogą przyznać jakieś ekstra środki, i taka sytuacja dzisiaj ma miejsce - tłumaczył.

Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj

Prof. Tadeusz Kowalski w Światowym Dniu Wolności Prasy m.in. o finansowaniu mediów publicznych (Temat dnia/Gość PR24) 28:45
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: prof. Tadeusz Kowalski (KRRiT)

Data emisji: 3.05.2024

Godzina emisji: 10.30

PR24/PAP/st/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej