Szwagrzyk: na Cmentarzu Osobowickim kwatery ofiar terroru komunistycznego zachowały się w oryginalnym stanie

- Moja książka pokazuje z jakim trudem do świadomości społecznej przebijała się i nadal przebija prawda o komunistycznych zbrodniach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

2022-01-15, 19:15

Szwagrzyk: na Cmentarzu Osobowickim kwatery ofiar terroru komunistycznego zachowały się w oryginalnym stanie
Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk . Foto: PR24/AK

Gość PR24 mówił o książce pt. "Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu Pola ofiar komunizmu", której jest autorem. Jak podkreślił, książka była gotowa już w 2012 roku, potem przyszedł czas na jej poszerzenie, a mówi ona o tym, czym są owe wyjątkowe miejsca.

- Na cmentarzu bowiem zachowały się jako jedyne w Polsce, niezniszczone, w układzie pierwotnym pola z lat 1948-1956 kwatery 81A i 120. Takich kwater w Polsce mamy wiele, to między innymi warszawska Łączka tyle tylko, że w latach późniejszych uległy one świadomemu zniszczeniu - powiedział Krzysztof Szwagrzyk.

Pełny opis pól ofiar komunizmu

Książka pokazuje, z jakim trudem do świadomości społecznej przebijała się i nadal przebija prawda o komunistycznych zbrodniach, ich charakterze i rozmiarach. Na cmentarnych polach, gdzie w bezimiennych grobach, a właściwie jamach, chowano ofiary, nie mogły stanąć krzyże.

Czytaj także:

Praca Krzysztofa Szwagrzyka to pełny opis wrocławskich pól ofiar komunizmu, z ustaleniem listy ofiar włącznie. Charakterystyce samej nekropolii towarzyszy szczegółowy ogląd poszczególnych pól, również tych, gdzie na pogrzebanych ciałach ofiar terroru komunistycznego pojawiły się "cywilne" pochówki.


Posłuchaj

K. Szwagrzyk: na Cmentarzu Osobowickim kwatery ofiar terroru komunistycznego zachowały się w oryginalnym stanie ("Gość PR24") 22:54
+
Dodaj do playlisty

 

Cmentarz Osobowicki jest miejscem szczególnym nie tylko ze względu na pionierski charakter badań. To również miejsce, gdzie kwatery ofiar terroru komunistycznego zachowały się w oryginalnym stanie, bez późniejszych pochówków na tym miejscu. Zawdzięczamy to działaczom Solidarności, którzy wiedzieli czyje szczątki zawiera ta kwatera. Wrocławscy opozycjoniści fortelem (zgłaszając władzom czyn społeczny przed 1 listopada) uporządkowali miejsce skrywające szczątki bohaterów zamordowanych w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej oraz usypali 300 kopców i postawili 300 krzyży z napisem: "Tu leży żołnierz Polski Walczącej i prosi o modlitwę", Kwatera ofiar komunizmu szczęśliwie dotrwała bez współczesnych pochówków do zmiany systemu na przełomie lat 80. i 90. W archiwum IPN zachowała się korespondencja w tej sprawie między szefem SB a sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Trwała do upadku komunizmu w Polsce.


***

REKLAMA

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Data emisji: 15.01.2022

REKLAMA

Godzina: 17:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej