Andrzej Duda: na polskich górali zawsze można liczyć
- Polscy górale i harcerze to środowiska, na które zawsze można liczyć. Dlatego dziękuję wam, że poprosiliście mnie o protektorat nad Związkeim Podhalan - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas 100. rocznicy powstania Związku.
2019-08-04, 13:10
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w 100. rocznicy powstania Związku Podhalan w Polsce. Podczas swojego wystąpienia powiedział, że Związek Podhalan to wielka część Polski, którą mamy dzisiaj.
- Niezależnie od mojego pochodzenia, ile razy patrzę na was, na wasze stroje i to jak wychowujecie dzieci, napawa mnie dumą bycie Polakiem - zwrócił się do uczestników uroczystości prezydent.
- Polscy górale i polscy harcerze to środowiska, na które zawsze można liczyć. Dlatego dziękuję wam, że poprosiliście mnie o protektorat - kontynuował Andrzej Duda.
"Tradycja górali częścią polskiej tradycji"
Prezydent zwrócił także uwagę, że tradycja górali, którą oni dumnie i odpowiedzialnie kontynuują, jest wielką częścią polskiej tradycji. - Tak oczywiście... to upór, trudne charaktery, ale to przede wszystkim wielka twardość, twardość człowieka i wolność, bo góry niosą wolność, ale góry niosą też i trud - stwierdził Duda, mówiąc o bardzo trudnych warunkach życia w górach.
- I im bardziej ciężko było, to tym większe do tej tradycji było przywiązanie - dodał, podkreślając też znaczenie wiary katolickiej dla tożsamości górali.
REKLAMA
Złożenia wieńca przed pomnikiem Władysława Orkana
Prezydent swoją wizytę rozpoczął na placu Słowackiego od złożenia wieńca przed pomnikiem pisarza i współzałożyciela Związku Podhalan Władysława Orkana. Następnie Andrzej Duda udał się do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie wziął udział w jubileuszowej mszy.
Powiązany Artykuł

Prezydent: cena działalności Żołnierzy Wyklętych była bardzo wysoka
Dalsze uroczystości z udziałem głowy państwa odbyły się na nowotarskim Rynku, gdzie prezydent wręczył odznaczenia państwowe.
Związek Podhalan powstał w 1919 roku w Nowym Targu, ale historia stowarzyszenia górali sięga 1904 roku, kiedy to w Zakopanem powołano Związek Górali. Na czas II wojny światowej działalność Związku została zawieszona.
W 1956 r. rozpoczęto starania o reaktywację przedwojennej organizacji, która dziś zrzesza wszystkie grupy górali polskich, również tych rozsianych po całym świecie. Silnie działają oddziały Związku m.in. w Stanach Zjednoczonych.
REKLAMA
kad, IAR, PAP
REKLAMA