Tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym. Trwa montaż instalacji tlenowej

2020-10-21, 07:54

Tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym. Trwa montaż instalacji tlenowej
Rozładunek sprzętu medycznego przed Stadionem Narodowym w Warszawie. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Zakończyliśmy fazę projektowania - powiedział dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, pytany o postęp prac przy tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym. Jak dodał, oznacza to, że ekipy robotników zaczynają instalację sprzętu, w tym m.in. instalacji tlenowej.

Jak informował premier Mateusz Morawiecki, w związku z pandemią koronawirusa podjęto decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych, pierwszy powstanie na Stadionie Narodowym. W pierwszym etapie będzie tam 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać rozwinięty do tysiąca miejsc. Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.

Instalacja sprzętu

Powiązany Artykuł

663 premier free.jpg
"By wygrać z koronawirusem, wszyscy musimy się zjednoczyć". Premier apeluje do marszałka Senatu

- Zakończyliśmy fazę projektowania - poinformował dr n. med. Artur Zaczyński zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, pytany, jak postępują prace w tym szpitalu.

Jak wyjaśnił, oznacza to, że ekipy robotników zaczynają instalację sprzętu, m.in. tego, który służy do podawania tlenu chorym, czyli instalacji tlenowej.

Czytaj także:

- W tej chwili wchodzą ekipy montujące tlen, bo to jest kluczowe - podkreślił lekarz. Robotnicy zajmą się też montażem wejść energetycznych.

Zawieszone atrakcje

- Prace trwają, zbierają się odpowiednie zespoły, które decydują o harmonogramie prac - powiedziała rzecznik prasowa zarządcy stadionu PGE Narodowy Monika Borzdyńska.

Powiązany Artykuł

respirator 1200 shutterstock.jpg
Rzecznik rządu zapewnia: w szpitalach będzie o kilka tysięcy łóżek więcej

W związku z przygotowywaniem szpitala tymczasowego na stadionie arena jest zamknięta dla odwiedzających. Oznacza to, że wszystkie bramy są zamknięte, a działanie stałych atrakcji, jak wycieczki z przewodnikiem, czy punkt widokowy zostały zawieszone do odwołania.

Konieczne wyposażenie 

Doktor Zaczyński już w poniedziałek informował, że prace na stadionie to obecnie kwestia instalacji.

Czytaj także:

Jak wyjaśniał, aby szpital powstał, na stadionie potrzebny jest m.in. montaż "śluz, wyposażenie sal diagnostycznych, pracowni tomografii komputerowej i rentgena, ale także o instalację gazową i elektryczną podpiętą do gniazd tlenowych". Trzeba też podłączyć infrastrukturę do funkcjonowania respiratorów.

Dyżury pielęgniarskie

Informował ponadto, że potrzeby szpitala na PGE Narodowym to około 50-80 pielęgniarek miesięcznie. Zaznaczył jednak, że osoby te dyżurowałyby w zmianach 12-godzinnych lub 24-godzinnych.

Powiązany Artykuł

twitter przemysław czarnek free 1200.jpg
"Pan też w opozycji?". Czarnek zareagował na wpis Owsiaka dot. przekazania łóżek szpitalnych

- Nie jest tak, że 80 pielęgniarek będzie pracowało przy 500 pacjentach. Trzeba liczyć etaty, a nie stanowiska - mówił. Pielęgniarki mieliby wspierać ratownicy medyczni.

Nadzór anestezjologów

Mówiąc z kolei o potrzebnych anestezjologów, tłumaczył, że w początkowej fazie jeden taki specjalista miałby nadzorować stanowisko intensywnej terapii. Później - jak zapewnił - liczba anestezjologów byłaby zwiększana tak, aby zapewnić prawidłowe leczenie osób podłączonych do 50 respiratorów.

- Mam nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy, ponieważ mówimy o 50 respiratorach gotowych, ale to już w momencie przeciążenia systemu, żebyśmy byli gotowi przyjąć tę pierwszą falę ciężko chorych, w przypadku, gdyby zabrakło miejsc na OIOM-ach - powiedział dyrektor.

Zobacz także: szpitale polowe budowane na czas? Wirusolog odpowiada

Źródło: TVP Info

fc

Polecane

Wróć do strony głównej