Szczepionki przeciw COVID-19 są "moralnie dopuszczalne". Watykan wydał w tej sprawie notę
Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że stosowanie szczepionek przeciw COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów w swoich badaniach i procesie produkcyjnym jest "moralnie dopuszczalne".
2020-12-22, 06:53
Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała notę, która pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60. Dokument został zatwierdzony przez papieża Franciszka.
Powiązany Artykuł
W Wielkiej Brytanii szczepionkę dostało już pół miliona osób. "To powód do nadziei"
Podkreślono jednak, że nie oznacza to legitymizacji praktyki aborcyjnej. Kongregacja wezwała agencje farmaceutyczne do "produkowania, zatwierdzenia, dystrybucji i zaoferowania etycznie akceptowanych szczepionek, które nie rodzą problemów sumienia".
Szczepienia nie oznaczają "formalnej współpracy przy aborcji"
W czasie pandemii koronawirusa "można korzystać ze wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne, z pełną świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane".
Kongregacja Nauki Wiary nie ma zamiaru "oceniać bezpieczeństwa i skuteczności" szczepionek przeciw COVID-19, ale skupia się na moralnym aspekcie stosowania tych szczepionek, które opracowano przy wykorzystaniu linii komórkowych z tkanek uzyskanych z dwóch płodów otrzymanych w wyniku aborcji w latach 60. Najnowsza nota w tej sprawie stwierdza, że kiedy z różnych powodów nie są dostępne szczepionki przeciw COVID-19 "etycznie nieskazitelne" jest zaszczepienie się tymi, które używają linii komórkowych od płodów pozyskanych w wyniku aborcji.
REKLAMA
- "To przepustka do wyjścia z pandemii". Szef RE o autoryzacji szczepionki przeciwko COVID-19
- "Korzyści są większe niż ryzyko". Szefowa EMA o szczepionkach na COVID-19
W nocie napisano, że powodem wyrażenia zgody jest to, że współpraca w aborcji, w przypadku tych, którzy się szczepią, jest "odległa" i moralny obowiązek unikania jej "nie jest wiążący". Kongregacja wyjaśniła, że "w takim przypadku wszystkie szczepienia uznane za klinicznie bezpieczne i skuteczne mogą być stosowane ze świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy z aborcją, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane szczepionki".
Zaapelowano do firm farmaceutycznych i rządowych agencji ochrony zdrowia o "produkcję, zatwierdzenie, dystrybucję i oferowanie etycznie akceptowanych szczepionek, które nie stwarzają problemów sumienia".
itom/vaticannews
REKLAMA
REKLAMA