Gwałtowny wzrost zakażeń COVID-19 na Kubie. W szpitalach brakuje miejsc i tlenu dla chorych

2021-08-21, 04:25

Gwałtowny wzrost zakażeń COVID-19 na Kubie. W szpitalach brakuje miejsc i tlenu dla chorych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA/Yander Zamora

Przeciętnie siedemdziesiąt zgonów na dobę powoduje trwający od tygodnia nowy, gwałtowny atak pandemii koronawirusa na Kubie. Liczba nowych przypadków choroby wyniosła w ciągu ostatnich 24 godzin prawie 9 tys.

Karaibska wyspa licząca 11,2 miliona mieszkańców, jest jednym z krajów świata najmocniej zaatakowanym przez pandemię COVID-19. Jak podało kubańskie Ministerstwo Zdrowia, na każdych sto tysięcy mieszkańców wykrywano w ciągu ostatnich 15 dni 1173 przypadki choroby.

W ciągu ostatniej doby przybyło 8972 chorych na COVID-19, a kubańskie media opisują niezwykle trudną sytuację w szpitalach: brak dostatecznej ilości tlenu medycznego, zatłoczenie i brak miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Podkreślają one, że względnie niski odsetek zgonów to w znacznej mierze wynik stosowania kubańskich szczepionek antycovidowych, m.in. Soberana O1 i Soberana 02.

Czytaj także:

Najtrudniejsza sytuacja panuje w trzech prowincjach środkowej i zachodniej Kuby. Korespondent hiszpańskiej agencji EFE, powołując się na lokalny kubański dziennik "5 de Septiembre", pisze o "sytuacji bez precedensu", jaka powstała w szpitalach takich miast, jak Cienfuegos, Ciego de Avila i Pinar del Rio, w których zabrakło nawet testów diagnostycznych i wystarczającej liczby fachowego personelu.

Sytuacja pandemiczna na Kubie

W Cienfugos, mieście portowym środkowej Kuby liczącym 406 tys. mieszkańców, zachorowało dotąd na koronawirusa około 35 tys. osób.

Inny lokalny dziennik kubański, "El Invasor" ukazujący się w Ciego de Avila, stolicy prowincji o tej samej nazwie, podaje, że w ciągu ostatnich 17 dni było tam 339 pogrzebów ofiar pandemii.

Na Kubie w ciągu 17 miesięcy pandemii zmarło 4319 osób zakażonych koronawirusem, ale - jak pisze agencja EFE - rzeczywista liczba przypadków śmiertelnych może być większa.

Kubański minister zdrowia, Jose Angel Portal, przyznał w wywiadzie dla dziennika "El Invasor", że codzienne komunikaty jego resortu dotyczące liczby zachorowań na COVID-19, mogą "nie być całkiem dokładne".

Według piątkowego komunikatu rządu Kuby 60 proc. ludności kraju zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 krajową szczepionką.

kp

Polecane

Wróć do strony głównej