Rosjanie używają nowego rodzaju min. Wykrywają osoby przechodzące w pobliżu

Dziennik "New York Times" donosi, że rosyjskie siły używają na Ukrainie nowego rodzaju min POM-3 z czujnikami, które wykrywają osoby przechodzące w pobliżu, co może znacznie utrudnić oczyszczanie kraju z niebezpiecznych materiałów wybuchowych.

2022-04-07, 10:11

Rosjanie używają nowego rodzaju min. Wykrywają osoby przechodzące w pobliżu
Rosjanie używają nowego rodzaju min, które wykrywają osoby będące w pobliżu. Foto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Rosyjskie wojsko nasila ataki na cele cywilne i wygląda na to, że korzysta przy tym z nowego rodzaju broni. Według organizacji praw człowieka Human Rights Watch (HRW) ukraińscy saperzy znaleźli zaawansowane miny przeciwpiechotne POM-3 w ubiegłym tygodniu w okolicach Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy.

Miny starego typu zwykle wybuchają, gdy ktoś na nie nastąpi lub poruszy przymocowany do nich drut. Czujnik wstrząsów w POM-3 wykrywa natomiast kroki zbliżających się osób i potrafi skutecznie odróżniać je od kroków zwierząt. Może to w przyszłości znacznie utrudnić wysiłki odminowywania kraju – oceniają organizacje zajmujące się usuwaniem min i niewybuchów.

Wstrząsające rosyjskie zbrodnie

Cały świat wstrząśnięty jest makabrycznymi doniesieniami z Buczy na Ukrainie. Podkijowskie miasto zostało w piątek wyzwolone przez wojska ukraińskie. Od soboty przedstawiciele ukraińskich władz i media informują o odnalezieniu licznych ciał zabitych przez Rosjan cywilów, nie tylko w Buczy, ale i w innych wyzwolonych miastach obwodu.

Rosyjscy żołnierze prawdopodobnie dokonali tam egzekucji na Ukraińcach, dokumentowane są też gwałty na kobietach. Ukraińscy żołnierze znaleźli w Buczy ciała cywilów, leżące na głównej drodze w mieście. Niektóre ofiary miały związane z tyłu ręce i ślady ran postrzałowych. Według ukraińskiej prokuratury, w sumie w Buczy, Hostomelu i Irpieniu znaleziono co najmniej 410 ciał.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej