Infolinia ws. dostępności leków już działa. W pierwszej godzinie około tysiąca telefonów
- Uruchomiliśmy infolinię, w pierwszej godzinie zostało wykonanych około tysiąca telefonów. Zwiększyliśmy obsadę infolinii tak, że na bieżąco telefony są odbierane - zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Polityk poinformował, że leki, których brakowało, są już dostępne.
2019-07-15, 14:52
Telefoniczna Informacja Pacjenta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00 pod numerem 800-190-590. Konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego udzielą informacji wyłącznie o dostępności leków w aptekach.
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że konsultanci nie udzielają informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwują leków w aptece. Tych informacji udzielają lekarze lub farmaceuci.
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia: leki, których brakowało, są już w Polsce
"Gazeta Wyborcza" napisała w ubiegły czwartek, że brakuje szczepionek przeciwko groźnym chorobom, m.in. odrze i wściekliźnie. Według jej doniesień w aptekach brakuje także kilkuset leków, m.in. na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę i cukrzycę.
Szef resortu zapewnił pacjentów, że leki będą już dostępne i nie ma potrzeby kupowania ich na zapas. - Dotyczy to np. preparatów: euthyrox, thyrox i innych, które wykorzystuje się przy leczeniu chorób tarczycy. Są już dostępne - powiedział minister zdrowia.
REKLAMA
Dodał, że w lipcu tych preparatów zostało dostarczonych do hurtowni więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
- Podobnie jest z metforminą, lekiem na cukrzycę, opakowań tego leku jest więcej w hurtowniach niż w lipcu ubiegłego roku. Polscy producenci również zapewnili, że mają dodatkową partię leków moczopędnych, które wkrótce będą dostępne - stwierdził Łukasz Szumowski.
Powiązany Artykuł
GIS uspokaja: w Polsce nie brakuje żadnej szczepionki z kalendarza szczepień
Z kolei główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas zagwarantował, że program szczepień ochronnych u dzieci jest w pełni realizowany. - Mamy odpowiednie zapasy magazynowe szczepionek, wszystkie dzieci będą zaszczepione w terminie - podkreślił, odnosząc się do ostatnich doniesień mediów.
>>> [CZYTAJ TEŻ] Za powikłania poszczepienne będzie przysługiwać odszkodowanie
Po kwietniowej nowelizacji Prawa farmaceutycznego, w życie weszła regulacja dotycząca penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz ich skupu z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę.
REKLAMA
Na początku tygodnia Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii. Dodała, że początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednak obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.
W najnowszym, opublikowanym w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę. Lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce jest publikowana co dwa miesiące, od lipca 2015 roku.
km/
REKLAMA