"Ostrożny optymizm". Olga Semeniuk o planach odmrażania gospodarki w Polsce
- Dane gospodarcze europejskie i polskie wskazują na kontrolowany optymizm, ale wśród przedsiębiorców, i wszystkich Polaków, którzy od 11 miesięcy walczą z pandemią, jest coraz większe zmęczenie. Ten stres jest zrozumiały - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
2021-02-03, 08:05
W środę o godz. 14 prezydent Andrzej Duda i wicepremier Jarosław Gowin spotkają się z szefami dziewięciu największych organizacji pracodawców skupionych wokół Rady Przedsiębiorczości - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Tematem spotkania będą bieżące problemy gospodarcze.
Powiązany Artykuł
Poluzowanie obostrzeń. Dr Sutkowski: ciągle ważne jest przestrzeganie reżimu sanitarnego
W spotkaniu mają wziąć udział także: szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, prezydencki minister Adam Kwiatkowski, doradcy prezydenta, wiceminister rozwoju Olga Semeniuk i prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Olga Semeniuk zwracała uwagę, że aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce, w tym stosunkowo niskie bezrobocie na poziomie 6,2 proc., pozwala nam patrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem i myśleć o stopniowym odmrażaniu gospodarki. - Jako resort jesteśmy gotowi zarówno z protokołami bezpieczeństwa dotyczącymi otwierania gospodarki w regionach, jak i powszechnego, ale precyzyjnego, w skali całej Polski - mówiła.
Gość audycji odniosła się do sygnałów o zapowiedziach otwierania działalności pomimo obostrzeń, podkreślała jednak, że w skali kraju dotyczy to kilkudziesięciu obiektów gospodarczych. - Rozumiemy przedsiębiorców, którzy kierują pozwy zbiorowe, ale takie działania na pewno nie wyhamują pandemii COVID-19 - stwierdziła.
REKLAMA
Wiceminister przypominała także, że pomoc, jaką otrzymają przedsiębiorcy, jest zależna od wielu czynników. - Każdy przypadek jest indywidualny, mamy różne kryteria, które brane są pod uwagę w przypadku tarczy branżowej, lub tarczy finansowej 2.0. (…) Podchodząc do każdego jednostkowo, staramy się współpracować z przedsiębiorcami, ale ta pomoc nie obejmie wszystkich przedsiębiorców, którzy funkcjonują w Polsce, a mamy ich 2,5 mln. Skala pomocy to ok. 7 mln miejsc pracy, koszt tej pomocy to ok. 200 mld zł. To są potężne środki finansowe - zaznaczyła.
Posłuchaj
Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., a następnie do 30 stycznia, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 lutego zostają otwarte sklepy w galeriach handlowych oraz galerie sztuki i muzea z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zaznaczył, że zasady dotyczące działania hoteli, restauracji, pubów i obiektów sportowych pozostają bez zmian do 14 lutego.
- Gospodarka w czasie pandemii. Ekspert: sytuacja kompletnie nieporównywalna do czegokolwiek innego
- Eksperci: nastroje przedsiębiorców się poprawiają, ale trzeba szybko wypracować plan odbudowy gospodarki
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
***
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Olga Semeniuk (Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii)
Data emisji: 03.02.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 7.15
PR24/ka
REKLAMA