W Iranie kobiety pod nadzorem islamistów. Mają przestrzegać rygorystycznych zasad

2024-04-22, 14:13

W Iranie kobiety pod nadzorem islamistów. Mają przestrzegać rygorystycznych zasad
Władze Iranu wymuszają na kobietach noszenie konserwatywnych strojów, zgodnych z narzucaną przez państwo interpretacją prawa religijnego. Foto: Shutterstock/Mohasseyn

W stolicy Iranu, Teheranie powstał nowy organ egzekwujący od kobiet przestrzeganie rygorystycznych zasad ubioru, zwłaszcza noszenia hidżab. O restrykcjach poinformował dowódca oddziałów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Jak podał portal Radia Wolna Europa (RWE), Hasan Hasanzadeh ujawnił - dowódca oddziałów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, że przeszkolono członków wyspecjalizowanego oddziału, aby skutecznie egzekwować noszenie w miejscach publicznych hidżabu - chusty szczelnie zasłaniającej włosy. Trwa już akcja "Nur", w ramach której od ubiegłego tygodnia władze chcą wymusić na kobietach noszenie konserwatywnych strojów, zgodnych z narzucaną przez państwo interpretacją prawa religijnego.

Apel Noblistki

Laureatka pokojowej Nagrody Nobla Narges Mohammadi określiła działania władz jako "rozpętaną przez autorytarną teokrację wojnę przeciwko wszystkim kobietom na wszystkich ulicach kraju". Jej przesłanie zamieszczono na Instagramie. Kobieta od 2016 roku odsiaduje w osławionym więzieniu Ewin wyrok 16 lat pozbawienia wolności za prowadzenie kampanii na rzecz zniesienia kary śmierci w Iranie.

Hidżab nazwany filarem tożsamości

Portal RWE przypomniał w niedzielę, że minister spraw wewnętrznych Ahmad Wahidi nazwał niedawno hidżab "jednym z filarów tożsamości (irańskiego - red.) systemu i zasad szariatu". I jak zapewnił, działania ministerstwa w związku z hidżabem są "realizowane w ramach prawa".

Natomiast minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn Amir Abdollahijan powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN, że kobiety są "wykorzystywane jako narzędzie" przez siły zagraniczne, dążące do zmiany systemu politycznego w Iranie.

Walka o kobiecy strój w Iranie

Kwestia noszenia lub odrzucania hidżabu stała się w Iranie paląca, odkąd jesienią 2022 doszło tam do fali masowych protestów. Były one odpowiedzią na śmierć Mahsy Amini, młodej dziewczyny, która zmarła po zatrzymaniu przez policję za niewystarczająco szczelne okrycie włosów.

Ogólnokrajowe manifestacje ustały dopiero po wielu miesiącach. Organizacje broniące praw człowieka szacowały, że zginęło co najmniej 550 demonstrantów.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej