USA potajemnie przekazały Ukrainie potężną broń

2024-04-24, 21:04

USA potajemnie przekazały Ukrainie potężną broń
Wystrzał pocisku ATACMS. Foto: https://sill-www.army.mil, Public domain, via Wikimedia Commons

Na polecenie prezydenta Joe Bidena Stany Zjednoczone potajemnie przekazały Ukrainie systemy ATACMS o zasięgu do 300 km. Rakiety dotarły na Ukrainę i zostały już użyte na polu walki, między innymi do uderzenia w rosyjskie lotnisko na Krymie.

Wysoki rangą przedstawiciel administracji przekazał Polskiemu Radiu, że rakiety ATACMS były częścią pakietu wsparcia Ukrainy ogłoszonego przez Biały Dom 12 marca. Amerykanie zastrzegli, że Kijów może ich użyć do atakowania rosyjskich celów na suwerennym obszarze Ukrainy.

Później przekazanie Ukrainie rakiet ATACMS potwierdził Departament Stanu USA.

ATACMS dla Ukrainy. Decyzja zapadła w lutym

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował z kolei podczas briefingu, że Joe Biden podjął decyzję jeszcze w lutym, tuż po tym, jak rakiety balistyczne wysłała Rosji Korea Północna. 

Biden miał ostrzegać Rosję jeszcze w zeszłym roku, że jeśli Moskwa użyje rakiet balistycznych w Ukrainie, Waszyngton dostarczy takie pociski Ukraińcom.

Ameryka dostarczy Ukrainie "znaczące liczby" pocisków ATACMS

Sullivan wyjaśnił, że USA nie podjęły tego kroku wcześniej z uwagi na ograniczoną liczbę pocisków w arsenale USA. Dodał jednak, że "za kulisami administracja wytrwale pracowała, by zająć się tymi problemami".

W rezultacie, jak zaznaczył, Ameryka jest w stanie teraz wysyłać "znaczące liczby" tych rakiet bez obaw o własną gotowość wojenną. 

Tajna dostawa ATACMS dla Ukrainy

Rakiety były częścią pakietu pomocowego, ogłoszonego w marcu, o wartości 300 mln dolarów. Według dwóch amerykańskich urzędników, z którymi skontaktowała się agencja AP, w atakach przeprowadzonych w zeszłym tygodniu na lotnisko wojskowe na Krymie i zgrupowanie rosyjskiego wojska w Berdiańsku użyto rakiet ATACMS.

Dostawy sprzętu były na tyle tajne, że wielu polityków apelowało o jak najszybsze dostarczenie uzbrojenia, nie wiedząc, że jego część już znajduje się w Ukrainie - informuje agencja AP, powołując się na amerykańskich urzędników.

Duży pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

Stany Zjednoczone zatwierdziły też pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów.

Według "Politico" głównym składnikiem pakietu ma być pilnie potrzebna Ukrainie amunicja artyleryjska oraz amunicja do zestawów przeciwlotniczych. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby zaznaczył, że pakiet obejmuje ich duże ilości.

W skład najnowszego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy wejdą również bojowe wozy piechoty Bradley, pojazdy Humvee oraz transportery opancerzone M113.

Według komunikatu Izby Reprezentantów zatwierdzony we wtorek przez amerykański Senat pakiet to 23,2 miliarda dolarów przeznaczone na uzupełnienie magazynów w związku z pomocą udzielaną Ukrainie, 11,3 miliarda dolarów na bieżące operacje wojskowe USA w regionie, a 13,8 miliarda dolarów na zakup zaawansowanych systemów uzbrojenia, artykułów i usług związanych z obronnością.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej