Ograniczenia konsularne dla Ukraińców. Tego nie załatwią mężczyźni w wieku mobilizacyjnym

2024-04-25, 13:17

Ograniczenia konsularne dla Ukraińców. Tego nie załatwią mężczyźni w wieku mobilizacyjnym
Ukraińskie konsulaty będą działały w ograniczonym zakresie. Foto: PAP

- Jeśli mężczyzna, obywatel Ukrainy, będący w wieku 18-60 lat, chce dostać jakąś usługę konsularną, to jest to zawieszone do czasu, aż wejdzie w życie nowa ustawa mobilizacyjna, czyli do 18 maja - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ołeh Kuts, konsul generalny Ukrainy w Lublinie.

Od 23 kwietnia, w związku z ustawą dotyczącą rozszerzenia mobilizacji, obowiązuje wstrzymanie przez ukraińskie konsulaty świadczenia usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat.

Ołeh Kuts powiedział, że informacja o zawieszeniu czynności konsularnych nie wywołała paniki wśród obywateli Ukrainy, którzy żyją na Lubelszczyźnie. - Na naszym terenie mieszka dużo studentów i osób, które pracują na terytorium Polski. Większość z nich ma uregulowane wszystkie formalności - zaznaczył.

Wskazał jednak, że sytuacja dotycząca liczby zgłoszeń może znacznie różnić się od innych okręgów konsularnych Ukrainy w Polsce. - W tym okręgu konsularnym obecnie mieszka znacznie mniejsza liczba obywateli Ukrainy niż w innych regionach Polski (jest ich ok. 320 tysięcy), a ci, którzy tu żyją, zazwyczaj przebywają w Polsce od dłuższego czasu - mówił.

Konsul generalny dodał jednocześnie, że nastąpił wzrost liczby telefonów od obywateli z pytaniami dotyczącymi informacji o wydawaniu paszportów.

Zwieszenie czynności konsulatów

Dopytywany o przyczyny zawieszenia niektórych czynności konsulatu odparł, że związane jest to między innymi z dostosowaniem systemów informatycznych do rozwiązań, które przewiduje nowa ustawa o mobilizacji. - Muszą zostać dostosowane wszystkie systemy informacyjne. Wprowadzane są zmiany w technicznej części wymiany informacji z innymi instytucjami, aby konsulaty Ukrainy za granicą mogły nadal świadczyć usługi. Chodzi o to, żeby od razu po 18 maja - gdy ustawa wejdzie w życie - można było ponowić składanie wniosków i aplikacji do konsulatu - zaznaczył.

Wyjaśnił, że ponieważ wiele usług konsularnych jest zautomatyzowanych i związanych z tym, że konsulaty są podłączone do międzyresortowej wymiany informacji, to konieczne jest dostosowanie ich do wymagań określonych w ustawie.

Paszporty, poświadczenia notarialne

Pytany, jakie czynności nie są w związku z tym wykonywane, odparł, że nie ma między innymi możliwości złożenia wniosku o paszport, nie są wykonywane czynności notarialne. - Ponadto, jeśli ktoś na przykład będzie chciał złożyć dokumenty o przyznanie obywatelstwa dla siebie i dla dziecka, to taki wniosek będzie procedowany tylko w przypadku dziecka - zaznaczył.

Uspokajał jednocześnie obywateli Ukrainy, że poświadczenia notarialne można zawsze uzyskać u polskich notariuszy i są one uznawane w Ukrainie. 

Nasz rozmówca wyjaśnił, że wszystkie wnioski złożone do konsulatu przed 23 kwietnia są procedowane. - Paszporty też są wydawane, jeśli wnioski zostały złożone przed tym terminem. Po 23 kwietnia nie możemy przyjmować aplikacji, ponieważ system informacyjny jest w trakcie zmian - zaznaczył konsul generalny Ukrainy w Lublinie.

Ustawa mobilizacyjna

Na pytanie, czy utrudniania mają wymusić na Ukraińcach w wieku poborowym powrót do kraju, odpowiedział, że  "bardzo chcielibyśmy, aby oni wszyscy wrócili". - Oni na podstawie ustawy są zobowiązani, żeby informacje o sobie podać w centrach mobilizacyjnych. To nie chodzi o to, że oni jak się zarejestrują, to razu trafią do wojska. Oni mają tylko podać swoje dane - zaznaczył.

Zapytany natomiast, na jakiej zasadzie mężczyźni znajdujący się poza granicami Ukrainy mają się rejestrować, czy będzie to możliwe jedynie po powrocie do kraju, czy będą wdrożone jakieś pośrednie rozwiązania, odparł: "nie wiem, jak to powinno się dokładnie odbywać". - Jeszcze czekamy na zmiany - tłumaczył.

Paweł Kurek

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej