Sankcje oddziałują na rosyjską gospodarkę. Brak dostępu do kapitału utrudnia jej funkcjonowanie

2024-05-06, 15:00

Sankcje oddziałują na rosyjską gospodarkę. Brak dostępu do kapitału utrudnia jej funkcjonowanie
Rosyjska gospodarka odczuwa trudności związane z sankcjami i brakiem dostępu do dofinansowywania.Foto: Shutterstock/ Gorodenkoff

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na setki firm i osób powiązanych z rosyjskim programem rozwoju broni i skroplonego gazu LNG. Rosyjska gospodarka ugina się pod ciężarem wojny i braku dostępu do zagranicznego finansowania. Zauważył to nawet rosyjski think-tank.

Nałożone przez departamenty stanu i skarbu sankcje wymierzone są w rosyjską bazę wojskowo-przemysłową, programy broni chemicznej, energetykę oraz osoby i firmy w krajach trzecich, które pomagają Rosji w pozyskiwaniu komponentów broni.

Sankcje objęły kilkanaście chińskich podmiotów oskarżonych o pomoc Moskwie w unikanie wcześniejszych sankcji, a także w osoby powiązane ze śmiercią lidera kremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że działania te "jeszcze bardziej zakłócą i zdegradują rosyjskie wysiłki wojenne". Równocześnie amerykański Senat ostatecznie zatwierdził przepisy zakazujące importu rosyjskiego uranu.

Gospodarka wojenna w Rosji

Rosyjska produkcja przemysłowa i inwestycje znajdują się w stagnacji, eksport towarów nadal się pogarsza, a rentowność w większości branż spada, stwierdził w raporcie think tank bliski rządowi.

Centrum Analiz Makroekonomicznych i Prognoz Krótkoterminowych wydało w sobotę swoją negatywną ocenę, ostrzegając również przed niedoborem importowanych komponentów i surowców.

Pomimo trwającej w Rosji wojny na Ukrainie, jej wyniki gospodarcze w ubiegłym roku przekroczyły oczekiwania urzędników i analityków. Jednak w swojej comiesięcznej analizie trendów makroekonomicznych za kwiecień centrum stwierdziło, że dostrzega oznaki pogorszenia wielu wskaźników pod koniec 2023 i na początku 2024 roku.

Pojawiające się trendy są powodem do niepokoju, podczas gdy długoterminowe wyzwania dla gospodarki wymagają rozwiązań "tu i teraz".

"W większości głównych rodzajów działalności przejście do stagnacji albo już nastąpiło, albo jest coraz bardziej widoczne", zauważono, dodając, że wysokie stopy procentowe zaczynają spowalniać wzrost popytu konsumpcyjnego, postrzeganego jako kluczowy czynnik wzrostu gospodarczego. Według danych think--tanku, w styczniu i lutym aktywność konsumentów spadła o 0,2 proc., z wyłączeniem sezonowości.

Dodał, że luty był czwartym miesiącem z rzędu, w którym aktywność inwestycyjna uległa stagnacji, za co częściowo obwinił to, co nazwał wyczerpaniem poprzednich "pomysłów na wzrost" i nałożonymi sankcjami.

Rygorystyczne warunki kredytowania

Wcześniejsze projekty inwestycyjne koncentrowały się na infrastrukturze, substytucji importu, kompleksie wojskowo-przemysłowym i budownictwie mieszkaniowym, ale warunki udzielania kredytów są obecnie bardziej rygorystyczne, a rentowność w wielu sektorach przemysłowych spadła.

Rentowność może spaść jeszcze bardziej, jeszcze bardziej pogarszając perspektywy inwestycyjne, biorąc pod uwagę trudności we współfinansowaniu projektów prywatno-publicznych, ostrzegło centrum.

Ograniczenia w imporcie spowodowane zachodnimi sankcjami w związku z wojną na Ukrainie i problemy z płatnościami stanowiły kolejną przeszkodę, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa były w znacznym stopniu uzależnione od dostaw komponentów i surowców. Możliwości taniego (niekapitałochłonnego i nieinnowacyjnego) zastąpienia importu zostały w dużej mierze wyczerpane.

Rosja nie może już polegać na przychodach z energii i taniej sile roboczej dla wzrostu gospodarczego ze względu na sankcje dotyczące węglowodorów i niedobór personelu. Raport sugeruje, że jednym z rozwiązań byłoby zwiększenie wydajności pracy poprzez dalszą automatyzację i większe wykorzystanie technologii cyfrowej i robotów.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

Wróć do strony głównej