Antykoncepcja awaryjna. Wkrótce powstanie mapa aptek

2024-05-17, 21:44

Antykoncepcja awaryjna. Wkrótce powstanie mapa aptek
Mapa aptek ma powstać w przyszłym tygodniu . Foto: Shutterstock

Mapa aptek, które biorą udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej, ma być gotowa w przyszłym tygodniu. Zapowiedziała to minister zdrowia Izabela Leszczyna.

"Zrobię mapkę w przyszłym tygodniu "- napisała szefowa resortu zdrowia na portalu X w odpowiedzi na wpis Magdaleny Filiks odnoszący się do oznakowania aptek, które biorą udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej.

"Proponuję Wam dziewczyny zrobić mapę z aptekami i zaznaczyć te, które chcą mieć klientów i te, które nie potrzebują bo mają światopogląd. I róbmy zakupy w tych, które klientów szanują. Zaraz im się poprzestawiają priorytety" - napisała posłanka Filiks, założycielka KOD i działaczka społeczna.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w piątek, że apteki, które biorą udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej, będą oznakowane.

Tabletka "dzień po". Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami razem z NFZ

"Razem z NFZ pracujemy nad tym, aby apteki mogły potwierdzić udział w programie bez ryzyka kar za złamanie zakazu reklamy" - podał resort. 

Zniesienie recepty na tabletkę "dzień po" było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zapisaną w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu".

Program pilotażowy dla aptek to dla Ministerstwa Zdrowia realizacja planu B na zwiększenie dostępności do antykoncepcji awaryjnej. W ten sposób resort zdrowia obchodzi weto prezydenta Andrzeja Dudy, który pod koniec marca nie zgodził się na podpisanie ustawy znoszącej recepty na pigułkę "dzień po". W uzasadnieniu wskazał, że ustawa pozwalała na zakup osobom od 15. roku życia bez konieczności zgody opiekuna.

Według Dudy, w przypadku tak młodych osób, rodzice powinni wyrazić zgodę na zastosowanie pigułki. Po ogłoszeniu programu pilotażowego również samorząd aptekarski zgłaszał wątpliwości dotyczące dolnej granicy wieku pacjentki, od którego farmaceuci mogą wystawić receptę na pigułkę "dzień po".

Opracowany przez resort zdrowia, a realizowany przez NFZ program dla aptek zakłada, że tabletkę "dzień po" farmaceuta z apteki biorącej udział w pilotażu może sprzedać pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę.

Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki (inaczej niż w przypadku, gdy receptę wystawia lekarz).

Czytaj także:

PAP/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej