Druga tura wyborów samorządowych. Oto, kiedy poznamy oficjalne wyniki głosowania

2024-04-21, 16:29

Druga tura wyborów samorządowych. Oto, kiedy poznamy oficjalne wyniki głosowania
Druga tura wyborów samorządowych odbyła się w ponad 700 miejscach. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych możemy poznać bardzo szybko. - Poniedziałek jest realnym terminem. Mam nadzieję, że to będzie do południa - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Trwa druga tura wyborów samorządowych odbywa się tylko w miejscowościach, w których pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia, czyli żaden kandydat nie otrzymał więcej niż 50 proc. głosów. 

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak zapytany, kiedy mogą zostać ogłoszone ostateczne, zbiorcze wyniki wyborów, odparł, że poniedziałek jest realnym terminem. - To jest kwestia tylko określenia godziny. Mam nadzieję, że to będzie do południa - powiedział Marciniak.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak wskazała, że na stronie internetowej PKW będą się pojawiały sukcesywnie wszystkie protokoły głosowania, najpierw z obwodowych komisji wyborczych, następnie z terytorialnych komisji wyborczych, w których będą już ostateczne wyniki wyborów.

- Jeśli taki protokół zostanie zaakceptowany przez komisarza, to już to będzie wynik danego wyboru, potwierdza to tylko później komisja obwieszczeniem. (...) Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi wyłącznie zbiorcze wyniki głosowania - przekazała Pietrzak.

Zgodnie z treścią art. 477 Kodeksu wyborczego, "Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz podaje do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, zbiorcze wyniki wyborów wójtów na obszarze kraju". 

Wybory samorządowe 2024

Głosowanie w drugiej turze wyborów odbywa się w 748 miastach i gminach - w tym w 60 miastach prezydenckich. Do urn idą między innymi mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Poznania, Kielc, Elbląga, Rzeszowa czy Radomia. Utworzono 11 888 obwodów głosowania.

Do głosowania w drugiej turze uprawnionych jest o 20 proc. osób więcej niż w 2018 roku. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przypomniał, że obywatele idą ponownie do urn w 748 gminach. 

Lokale wyborcze będą otwarte do 21. Do tego czasu na terenie całego kraju obowiązuje cisza wyborcza. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji. Chodzi między innymi o zwoływanie zgromadzeń i wygłaszanie przemówień o poszczególnych kandydatach.

Cisza wyborcza

Zabronione jest zarówno publikowanie sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaży prowadzonych w dniu głosowania. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary - do miliona złotych. 

Cisza wyborcza nie dotyczy agitacji prowadzonej w ramach kampanii do Parlamentu Europejskiego. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zaleca jednak w takich przypadkach ostrożność.

- Ta agitacja musi być ściśle związana wyłącznie z tymi jednymi wyborami. Żeby to nie było związane z agitacją do samorządu - zaznaczyła Magdalena Pietrzak.

Agitacji na rzecz kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie mogą prowadzić uczestniczący w wyborach samorządowych.

***

W ciągu dnia o przebiegu głosowania będzie informowała Państwowa Komisja Wyborcza. Konferencje prasowe, transmitowane przez media, zapowiedziano na godz. 18.30 i 22.00.

dn/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej