"Wyzwolenie". Anna Augustynowicz czyta Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 13:00
29 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera "Wyzwolenia" w reżyserii Anny Augustynowicz.
Próba Wyzwolenia w Teatrze Polskim w Warszawie. Na zdjęciu reżyserka Anna Augustynowicz i aktor Mirosław Zbrojewicz
Próba "Wyzwolenia" w Teatrze Polskim w Warszawie. Na zdjęciu reżyserka Anna Augustynowicz i aktor Mirosław ZbrojewiczFoto: Kasia Chmura/Teatr Polski

Dla zrozumienia "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego ważny jest nie tylko kontekst historyczny, w którym dramat ten powstał, ale także czas, w którym wprowadza się go ponownie na scenę. Dzięki takiemu myśleniu z górą stuletni utwór staje się zaskakująco współczesny i niezwykle silnie koresponduje z naszym tu i teraz. Czy wyzwolenie od masek jest możliwe? Czy państwo jest przestrzenią wolności, czy też zniewolenia? Czy sztuka może obnażać kłamstwa i fałsze codzienności? Czy jesteśmy w stanie wypracować wspólny pogląd na miejsce Polski i Polaków w świecie, który ulega tak dynamicznym przeobrażeniom? O nowym odczytaniu starego dramatu porozmawiamy z reżyserką Anną Augustynowicz. Przyjrzymy się też najważniejszym w 2018 roku wydarzeniom performatywnym.

Jesse wraz ze swoją matką żyją od lat w toksycznej relacji pod jednym dachem. Obie mocno poharatane przez los, obie uwięzione w rutynie codzienności. Pewnego poranka córka podejmuje desperacką decyzję, która wstrząsa matką i uruchamia lawinę zdarzeń odkrywających mroczne rodzinne tajemnice. Taka jest fabuła sztuki Marshy Norman "Branoc, Mamo", która ma premierę w Teatrze Miejskim w Lesznie. O jej najważniejszych problemach i aktualności porozmawiamy z reżyserem Sebastianem Chondrokostasem  i aktorką Alicją Pietruszką. Zajmiemy się też przeglądem najciekawszych widowisk operowych w Polsce i na świecie.

***

Na audycję "W to mi graj" w sobotę (26.01) w godzinach od 12.05 do 14.00 zaprasza Michał Piwowarek.

kul/kd

Czytaj także

Spektakl "Miny polskie". "Polacy w ogóle się nie zmieniają"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:00
- Najbardziej interesujące w tej produkcji jest to, że my, naród, Polacy, nic się nie zmieniamy. Mija 100, 200, 300 lat, a my jesteśmy wciąż tacy sami - mówi Maksymilian Rogacki o spektaklu "Miny polskie". Aktor gra w nim rolę Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Wilk: w Big Book Cafe pokazujemy, że literatura jest nie tylko do czytania

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 15:20
- Działamy w kameralnym świecie, więc zanim rozpoczęliśmy współpracę z pisarzami, zanim przekonaliśmy do siebie fanów literatury, musieliśmy zdobyć ich zaufanie. Udało nam się to m.in. dzięki autorskiemu programowi - mówi Paulina Wilk z fundacji "Kultura nie boli".
rozwiń zwiń