Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 12:49
Mit romantycznej miłości motywuje do poszukiwania idealnego partnera, bo chcemy kochać i być kochanymi. Ale czy szukanie uczucia w oparciu o zestaw porządanych cech jest w ogóle możliwe? 
Audio
  • Ideał nie istnieje. Uczmy akceptować się nawzajem (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

Niesłusznie krytykuje się Freuda. Na wybór przyszłego partnera bardzo często wpływają doświadczenia wczesnodziecięce Piotr Olesiński

- Stwierdzenie, że "miłość jest ślepa" jest niekoniecznie słuszne. Na zakochanie wpływa wiele biologicznych i psychologicznych aspektów - tłumaczył Piotr Olesiński, psycholog i terapeuta.

Najważniejsza w związku jest przyjaźń. To aspekt, który cementuje relacje Piotr Olesiński

- Możemy nie mieć świadomości, dlaczego wybieramy danego partnera czy partnerkę, ale za tym wyborem stoi szereg uzasadnionych uwarunkowań - przekonywał ekspert i wyjaśniał czy to prawda, że wybieramy partnerów posiadających cechy podobne do naszych rodziców i co powoduje, że niektórzy potrafią kształtować zdrowe relacje, a inni doświadczają ich w sposób dysfunkcjonalny.

Jakie czynniki są niezbędne do stworzenia satysfakcjonującego związku? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Piotr Olesiński, psycholog i terapeuta, autor książki "Psychologia kochania".

Data emisji: 30.08.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/pj

Czytaj także

Uczucia w związku. Jak podsycać namiętność?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:20
- Z namiętnością jest tak, że bez pracy i tak zwanego dorzucenia drzewa do ogniska, płomień nie będzie płonął - mówi w "Strefie prywatnej" Bianca-Beata Kotoro, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język naszej seksualności. Jak poruszać się w gąszczu kodów i dwuznaczności?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:06
Komunikacja w seksie to kwestia nie tylko wiedzy, ale akceptacji dla seksualności własnej i partnera. Niewiele mówi się o niej w domu i szkole. Często uczymy się jej intuicyjnie, choć stanowi bardzo ważną część naszego dorosłego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zorganizować finanse w związku?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 10:20
12,5, 12,5, 75 proc. - tak dzielimy domowy budżet. - Łączymy swoje pieniądze na wspólnym koncie, a później 25 proc. tej sumy dzielimy po równo na nasze wydatki, czyli przysłowiowe waciki, a pozostałe 75 roc. przeznaczamy na wspólne życie - radzi Dominika Nawrocka z organizacji "Kobieta i pieniądze".
rozwiń zwiń