X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Psychologia jedzenia. Dlaczego "zajadamy smutki"?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:39
- Jedzenie pomaga rozładować emocje, ale sprzyja też utrzymaniu mechanizmów kontrolnych. Na przykład dzięki diecie kontrolujemy wagę, czyli kontrolujemy swój wygląd, a przez to mamy poczucie kontroli nad interakcjami społecznymi - tłumaczy ekspertka.
Audio
  • Jaki wpływ ma jedzenie na nasze samoczucie i kiedy zaczynają się zaburzenia odżywiania? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Poznyakov

Kontrolujemy dietę, chudniemy, wydaje nam się, że przez to osiągniemy zamierzony cel, sukces. Tymczasem poczucie szczęścia w tym czasie po prostu spada. M. Cyniak-Ciecióra

- Każdy z nas lubi zajadać smutek i trudne emocje, i czasem to robimy. Jednak, jeśli mamy do czynienia z problemami głębszej natury, na przykład z epizodem depresyjnym, zajadanie smutków nie będzie oznaczało radzenia sobie - tłumaczy Maria Cyniak-Ciecióra. Jak podkreślała ludzie, podążając za bardzo ważną wartością, m.in. akceptacją innych, sukcesem zawodowym, popadają w zaburzenia.  – Zaczynamy przyjmować pewne strategie, np. restrykcyjnie kontrolować dietę, co szybko prowadzić może do zaburzeń, a nie osiągnięcia zamierzonych celów - mówiła ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE Autodestrukcja - ostatnie wołanie o pomoc >>>

Jeśli ktoś jest smutny i płacze, a my damy mu pączka, to wzrośnie mu poziom cukru we krwi, co spowoduje poprawę nastroju, ale tylko chwilową. To nie jest rozwiązanie. M. Cyniak-Ciecióra

Jaki wpływ na naszą osobowość ma nasz styl odżywiania, a jak styl odżywiania wpływa na osobowość? Dlaczego jedni ludzie zajadają smutki, a inni, nawet najbardziej zestresowani, potrafią okiełznać swój apetyt? Czy rzeczywiście jedzenie zastępuje nam poczucie bliskości z drugim człowiekiem? Jak wygląda terapia osób z zaburzeniami odżywiania? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. Jedzenie pozwala również wyrażać troskę lub szacunek. Czy należy odmawiać babci, która kładzie nam na talerzu kolejne ciasteczko, bądź pierogi? Więcej w nagraniu audycji, w której także historie osób, które radzą sobie z zaburzeniami odżywiania. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Maria Cyniak-Ciecióra (psycholog, psychoterapeutka, adiunkt na Uniwersytecie SWPS)

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depresja w rodzinie. Jak pomóc swoim bliskim?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:17
- Depresja jest rodzajem wyłączenia się z rzeczywistości. Człowiek odbiera to, co wokół niego się dzieje, ale z powodu choroby nie jest w stanie uczestniczyć w życiu - mówiła dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autodestrukcja. Ostatnie wołanie o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 12:41
Samobójstwo, samookaleczenia, uzależnienia od substancji aktywnych, anoreksja, bulimia, uprawianie hazardu, zakupoholizm, uzależnienie od internetu, rzucanie sobie kłód pod nogi i porażki na własne życzenie - dlaczego to sobie robimy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gryżewski: mózg to najważniejszy organ seksualny

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 12:06
Seks jest wszędzie – na ulicy, w prasie, w mediach, w pracy, w szkole. Wiele młodych osób wierzy w lansowane mity. Jak się temu oprzeć? Nie wpaść w lęk zadaniowy lub anoreksję seksualną?
rozwiń zwiń