Współczucie. Czy potrafisz być człowiekiem?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 18:37
Odkrycia neurobiologów i neuropsychologów wskazują na to, że współczucie jest najważniejszym składnikiem zdrowia psychicznego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

Umiejętność współodczuwania ma łagodzić stany depresyjne, podnosić poziom energii życiowej, dawać nam wewnętrzny spokój i poczucie własnej wartości. Im częściej odczuwamy współczucie, tym bardziej umacniamy naszą własną zdolność pokonywania trudności i przekształcania ich w pozytywne działania.

Czy jednak wiemy, czym ono w istocie jest? Czy to pomaganie, pocieszanie, a może litość? Czy empatia i współczucie to to samo? Czy współczucia można się nauczyć? A co z samowspółczuciem? O tym porozmawiamy z Hanną Elżanowską, psycholog i psychoterapeutą z Centrum Probalans.

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" w poniedziałek (18.03) od godz. 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia depresja
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologia jedzenia. Dlaczego "zajadamy smutki"?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:39
- Jedzenie pomaga rozładować emocje, ale sprzyja też utrzymaniu mechanizmów kontrolnych. Na przykład dzięki diecie kontrolujemy wagę, czyli kontrolujemy swój wygląd, a przez to mamy poczucie kontroli nad interakcjami społecznymi - tłumaczy ekspertka.
rozwiń zwiń