X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy można żyć bez wspomnień? Podróż do zakamarków pamięci

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 15:53
- Jeśli czegoś naprawdę dobrze się nauczymy, będziemy to pamiętać już zawsze. Choć po latach dostęp do tych danych może być utrudniony - mówiła psycholog dr Krystyna Rymarczyk.
Audio
  • Jak działa ludzka pamięć i dlaczego czasem płata nam figle? (Stefa Prywat-na/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock.com

mózg psychologia 1200.jpg
W ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów informacji

- Najłatwiej zapamiętujemy informacje nacechowane emocjonalnie, albo te, które są dla nas szczególnie interesujące i ważne. Informacje szkolne to zaś tzw. pamięć semantyczna, czyli informacje, które gromadzimy, bo docierają do nas przez całe życie. Takie fakty, daty musielibyśmy wielokrotnie powtarzać, by pozostały w naszym mózgu - tłumaczyła ekspertka.

Czym są ślady pamięciowe i czy na pamięci możemy polegać? Czym jest amnezja dziecięca i jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych? Jak działa efekt "z-z-z", czyli "zakuć - zaliczyć - zapomnieć"? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami - i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: dr Krystyna Rymarczyk (psycholog ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii, adiunkt w Pracowni Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN oraz w Katedrze Neuropsychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie) wraz z córką Dominiką (maturzystką)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 20.09

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kuszenie złego losu. Dlaczego podejmujemy ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:35
- Badania nad ryzykiem są intensywne i już wiemy, gdzie tych mechanizmów w układzie nerwowym i mógu szukać - tłumaczył w Czwórce dr Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plotkowanie jako forma nauki? Dlaczego żyjemy historiami innych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:26
- Gdyby zapytać ludzi o to, co robią w wolnym czasie, to prawdopodonie wymieniliby spotkania z bliskimi, podróżowanie czy aktywność fizyczną. Tymczasem najwięcej wolnego czasu spędzamy na życiu w światach, w których nas nie ma - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
rozwiń zwiń