Przepis na piękny uśmiech - wizyta u ortodonty

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 13:50
Piękny uśmiech to nie tylko białe, zdrowe zęby, ale też właściwy zgryz. Można o niego zadbać w każdym wieku. - Przedział wiekowy pacjentów wynosi od czterech do siedemdziesięciu paru lat - mówi dr Weronika Wierusz-Hajdacka.
Audio
  • Dr Weronika Wierusz-Hajdacka o korekcji wad zgryzu (Dajesz radę/Czwórka)
Niektórzy traktują aparat ortodontyczny jako biżuterię
Niektórzy traktują aparat ortodontyczny jako biżuterięFoto: Glow Images/East News

Wadliwy zgryz to sytuacja, kiedy dolna szczęka jest za mocno wysunięta albo cofnięta w stosunku do górnej. Aparat potrzebny jest także wtedy, gdy zęby nie mieszczą się i na siebie nachodzą. - Możemy odziedziczyć od jednego rodzica małą szczękę, a od drugiego - duże zęby. W dzisiejszych czasach, gdy społeczeństwa się mieszają, problem narasta - przyznaje ekspertka.

Z audycji dowiecie się, czy zły zgryz to wyłącznie defekt dziedziczny, czy też wad możemy nabawić się sami. Ekspertka wyjaśnia też, czym różnią się aparaty stałe i ruchome oraz tłumaczy, jak dbać o higienę, nosząc taki aparat.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: dr Weronika Wierusz-Hajdacka (ortodontka)

Data emisji: 5.04.2016

Godzina emisji: 12.00

mg/kul

Czytaj także

Wizyta u dentysty. Spraw, by była przyjemnością

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 12:00
Jak sprawić, by wizyta u stomatologa nie kojarzyła nam się z bólem? O tajnikach pielęgnacji jamy ustnej opowiadała w Czwórce dr Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złoto, srebro, rtęć. Tego używają dentyści!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 15:30
W gabinecie dentystycznym, niczym w laboratorium, znajdują się najróżniejsze substancje i materiały. Sprawdziliśmy, co trafia do naszych ust podczas wizyty u stomatologa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ból głowy. Leczenie profesjonalne, czy na własną rękę?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 19:37
- Nie omija nikogo, każdy doświadczył go przynajmniej raz. Jego przyczyn może być mnóstwo - od stresu, problemów z wysypianiem się, aż po zmiany pogody - mówiła w Czwórce dr Katarzyna Bukol-Krawczyk.
rozwiń zwiń