Logopeda - czy powinieneś wykonywać ten zawód?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:43
Diagnozuje wady wymowy, leczy jej zaburzenia, trenuje dykcję. Logopeda pomaga innym, dlatego prócz specjalistycznej wiedzy musi wyróżniać się cierpliwością, empatią i dobrą komunikatywnością.
Audio
  • Na czym polega zawód logopedy i jak zostać logopedą? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak wyglądają zajęcia z logopedą?
Jak wyglądają zajęcia z logopedą?Foto: Glow Images/East News

Jagoda Bloch Warto skonsultować się z logopedą, który sprawdzi, czy nie mamy wad wymowy, czy prawidłowo funkcjonuje nasz oddech i czy w głosie nie pojawiają się naleciałości, które warto byłoby wyeliminować

Jak przekonywała Jagoda Bloch, logopedia to nauka ściśle związana z… medycyną. - Oparta jest na aparacie mowy, który bazuje też na mięśniach oddechowych. Trzeba więc trzeba bardzo dobrze znać układ anatomiczny szczęki, mięśnie - tłumaczyła ekspertka. I dodała, że to także nauka, która czerpie z… wiedzy o języku polskim. - Chodzi o akcentowanie, wymowę głosek, melodię języka i jego wyrazistość - wymieniała Bloch.

Logopedy potrzebują przede wszystkim ci, których narzędziem pracy jest głos. - Są to przedstawiciele określonych zawodów: dziennikarze, mówcy, wokaliści, czy politycy, a nawet urzędnicy czy żołnierze - wymieniała w Czwórce Jagoda Bloch. Przekonywała jednak, że każdy z nas może jednak udać się do logopedy. Jak przebiega taka wizyta? Co sprawdzi logopeda, zanim poda nam diagnozę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z audycji "Dajesz radę".

Jagoda Bloch W zawodzie piękne jest to, że możemy aktualizować swoją wiedzę na bieżąco. Dowiadujemy się o nowych pomysłach, np. fizjoterapeutów czy dietetyków, które pomagają nam w pracy

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Jagoda Bloch (logopeda)

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 14.05

kd/jsz

Czytaj także

Przewodnik miejski. Zawód dla ludzi pełnych pasji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 16:52
W ciekawych wycieczkach udział brać może nawet kilkadziesiąt osób. Dużą zasługę mają w tym przewodnicy, którzy swoją osobowością potrafią oczarować zwiedzających nawet na dwie godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martwe kierunki studiów. Czego nie studiować?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 18:48
Jak wynika z badań Instytutu Sokratesa do 2020 roku liczba żaków na polskich uczelniach może spaść nawet o 800 tys. w porównaniu z rokiem 2012. Przewiduje się również zamykanie poszczególnych kierunków studiów i uczelni, także tych państwowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumacz - stresogenny zawód o trudnej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 15:25
Zawód tłumacza konsekutywnego, to jedna z trzech najbardziej stresogennych profesji. Jedni mówią, że to praca elitarna, inni że wymierająca. Sprawdzamy z jakimi wyzwaniami musi sobie radzić ten, który zdecyduję się zostać tłumaczem.
rozwiń zwiń