"13 pięter" Springera. Mieszkaniowy problem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 15:20
Ekstremalnie drogie mieszkania i kredyty na 30 lat, na które w dodatku mogą sobie pozwolić tylko ci lepiej sytuowani. To polska sytuacja mieszkaniowa, którą opisał Filip Springer.
Audio
  • Filip Springer o swojej książce "13 pięter" (Stacja Kultura/Czwórka)
Ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste do końca marca każdego roku.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste do końca marca każdego roku. Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Autor reportażu zapytał Polaków o to, jak, gdzie (i za ile) mieszkają. Jedną z młodszych bohaterek książki jest 27-letnia kobieta, która nie ma szans na otrzymanie kredytu hipotecznego.

- Ta dziewczyna spotkała pewne młode małżeństwo, które dostało mieszkanie od wujka. Mężczyzna był z tego niezadowolony, bo uważał, że powinien sam na to mieszkanie zarobić. Jego postawa zirytowała bohaterkę reportażu, w jej opinii zapewnienie sobie mieszkania jest sprawą podstawową i nie można jej traktować jako życiowego osiągnięcia - mówi Springer. Wyjaśnia też, jaka jest jego definicja domu i dlaczego długo nad nią myślał.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Data emisji: 25.08.2015

Godzina emisji: 10.00

mg/kul

Czytaj także

"13 pięter" Springera, czyli kredyt jako atrybut dorosłości

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
- W czasach budowlanego boomu z lat 2005-2008, banki wraz z deweloperami robiły wszystko, żeby ludzie brali kredyty - mówił w Dwójce Filip Springer, autor książki o problemach polskiej polityki mieszkaniowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszkanie do wynajęcia - najlepsze anegdoty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 16:01
Każdy, kto chociaż raz poszukiwał mieszkania, wie, że zanim uda się wynająć coś przyzwoitego, trzeba obejrzeć mnóstwo dziwnych lokali.
rozwiń zwiń