X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Erwin Axer. "Chłopiec z przedwojennym sznytem"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 15:27
- Erwin Axer to był facet z klasą, ktoś, kto dziś po ulicy rzadko już chodzi - człowiek renesansu, reżyser, pisarz, dyrektor teatru, wybitny humanista - mówił w Czwórce Michał Smolis, który razem z Pawłem Płoskim jest kuratorem wystawy "Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917–2017".
Audio
  • Erwin Axer - człowiek renesansu, który rezydował przy warszawskim Zbawiksie (Stacja Kultura/Czwórka)
Erwin Axer i Gustaw Holoubek, Warszawa 2002 r.
Erwin Axer i Gustaw Holoubek, Warszawa 2002 r.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Michał Smolis W sztukach, które reżyserował, Erwin Axer chował się za aktora, nie eksponował swojego ego, a raczej starał się być wierny literaturze 

- Klasę Erwina Axera można porównać z tą, którą mieli Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora - przekonywał Paweł Płoski. Reżyser urodził się w Wiedniu, dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie, a teatralnego rzemiosła uczył się w Warszawie - i to właśnie z tym miastem związał swoje życie i karierę. - Powrót Axera do Polski jest zagadką jego życiorysu. Jednocześnie był pierwszym reżyserem w PRL-u działającym, któremu udało się wyjechać do Europy Zachodniej w latach 60. Pracował m.in. w Szwajcarii i Austrii - wspominał Michał Smolis.

Autorzy wystawy "Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917–2017", którą można odwiedzać w warszawskiej Galerii Kordegarda, nie chcą stawiać jego postaci na pomnikach, a raczej przedstawić bogactwo jego teatralnej spuścizny. W Warszawie Erwin Axer pełnił m.in. funkcję dyrektora Teatru Współczesnego i pracował z najwybitniejszymi polskimi aktorami: Tadeuszem Łomnickim, Zbigniewem Zapasiewiczem, Wiesławem Michnikowskim, Mieczysławem Czechowiczem, Ireną Eichlerówną czy Mają Komorowską. 

Paweł Płoski Przedstawienia Erwina Axera były od siebie estetycznie różne 

W "Stacji Kultura" zaproszeni goście przekonywali, dlaczego warto zajrzeć do tekstów Erwina Axera, opowiadali, komu reżyser powierzył rolę Zawiszy Czarnego w "Weselu", które wystawiał w Stanach Zjednoczonych oraz zdradzili, co można zobaczyć na wystawie w warszawskiej Kordegardzie.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Paweł Płoski, Michał Smolis (kuratorzy wystawy "Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917–2017")

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pianohooligan: chcę przyciągać nieoczywistością

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 13:30
Kompozytor i jazzman Piotr Orzechowski, mimo młodego wieku, zdobył już tak zwanego Oskara Jazzowego oraz współpracował z wieloma wybitnymi osobowościami świata muzyki. Czy 2016 był dla niego ważnym rokiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyń. Roma Gąsiorowska o "pięknym" eksperymencie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 12:00
- Piotr Rogucki działa na wielu płaszczyznach. Jest muzykiem, aktorem, autorem tekstów. Oczywistym było dla mnie, że pierwszą dużą produkcję zrobię z kimś, kto o sztuce myśli podobnie jak ja - mówi Roma Gąsiorowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matylda Damięcka: nie lubię jak pomysły kisną mi w głowie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:30
- Działam z potrzeby serca. I wyobraźni. Jak w mojej głowie pojawia się pomysł, od razu zastanawiam się, jak go zrealizować. Tyle, że czasami zbyt długo zwlekam z tym, by pochwalić się efektami mojej pracy - mówi Matylda Damięcka.
rozwiń zwiń