more_horiz

Sacrum Profanum - festiwal dyskomfortu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 11:30
Profanuje klasykę i sakralizuje to, co klasyką nie jest. - Sacrum Profanum łączy muzykę współczesną z jej innymi gatunkami. W tym roku jest to jazz i muzyka improwizowana - mówi Krzysztof Pietraszewski .
Audio
  • Co w programie tegorocznej odsłony Sacrum Profanum? (Stacja Kultura/Czwórka)
Amerykański saksofonista Anthony Braxton będzie jedną z gwiazd tegorocznej odsłony Sacrum Profanum. Na zdjęciu: artysta na koncercie w Szwajcarii - we wrześniu 2013 roku
Amerykański saksofonista Anthony Braxton będzie jedną z gwiazd tegorocznej odsłony Sacrum Profanum. Na zdjęciu: artysta na koncercie w Szwajcarii - we wrześniu 2013 rokuFoto: PAP/EPA/SIGI TISCHLER

Od 16 lat edukujemy, promujemy, propagujemy, a stopniowo także profanujemy szeroko rozumianą muzykę klasyczną Krzysztof Pietraszewski 

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach od 11 do 17 września w Krakowie. - W programie mamy aż 17 koncertów sklasyfikowanych w trzystopniowej skali trudności. Są występy dla początkujących, dla średnio zaawansowanych i dla tych najbardziej zajawionych - opowiada kurator wydarzenia. - Ale myślę też, że ze zrozumieniem muzyki współczesnej jest jak z ostrością w kuchni tajskiej. To kwestia subiektywnej oceny - dodaje.

W Krakowie zagrają m.in. Anthony Braxton - amerykański kompozytor, saksofonista, klarnecista, flecista, pianista i filozof oraz legenda nowojorskiego undergroundu, John Zorn. Polskę reprezentować będą m.in. Radical Polish Ansambl, Dominik Strychalski oraz Maniucha Bikont.

Dla niektórych dyskomfortem może być muzyka atonalna. Albo koncert, w którym nie ma wyraźnego podziału na artystów i widzów Krzysztof Pietraszewski 

Na czym polega dyskomfort Sacrum Profanum? Czy na festiwalu można klaskać i tańczyć? Jak wybierać muzykę w czasach "nadprodukcji"? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 6.09.2018

Godzina emisji: 10.14

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Obcy astronom". Obywatel G.C. w zbiorze tekstów i poezji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 15:59
W 35. rocznicę wydania płyty "Nowe sytuacje" Republiki, nakładem Biura Literackiego ukazała się książka "Obcy astronom" zbierająca w jednej publikacji wszystkie poetyckie teksty piosenek Grzegorza Ciechowskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tchnienia" - cztery dni w Bieszczadach poświęcone kulturze i muzyce

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 14:25
Pod koniec sierpia w Baligrodzie odbędzie się niezwykły festiwal. W zapierających dech okolicznościach przyrody będziemy mogli spotkać się z muzyką, sztuką i kulturą. 
rozwiń zwiń