Jak popkultura pokazuje pracę ekspertów kryminalistyki?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 22:15
W filmowych produkcjach pojawiają się postaci koronera, analityka śladów krwawych czy eksperta medycyny sądowej, ale zdarza się, że te profesje są mylnie przedstawiane lub scalane w jedną postać. W popkulturze sławę analitykom śladów krwawych przyniósł oczywiście serial "Dexter". Sprawdzamy, czym zajmują się przedstawiciele tego zawodu.
Michael C. Hall w serialu Dexter gra analityka śladów krwawych.
Michael C. Hall w serialu "Dexter" gra analityka śladów krwawych. Foto: Forum/Capital Pictures/Archiwum Film Stills

Dexter i inni - eksperci medycyny sądowej w popkulturze

Opowieści i filmy o tematyce kryminalnej oraz ich bohaterowie nauczyli nas, że zagadki kryminalne mogą być ciekawe i intrygujące. Zainteresowanie kryminalistyką z roku na rok rośnie, a wpływ mają na to dzieła popkultury, które sięgają po inspiracje z zakresu kryminalistyki. Prowadzenie śledztwa w różnych krajach wygląda inaczej. Inaczej też przedstawiają ich przebieg seriale czy filmy zagraniczne. W produkcjach spoza Polski pojawiają się postaci koronera, analityka śladów krwawych czy eksperta medycyny sądowej, ale zdarza się, że te profesje są mylnie przedstawiane lub scalane w jedną postać.

- Serial "Dexter" to najpopularniejszy serial, w którym występuje analityk śladów krwawych. Jest to tytułowy bohater. Również w "CSI Las Vegas" jedna z bohaterek miała wykształcenie z zakresu analizy śladów krwawych - opowiada Kacper Choromański, analityk śladów krwawych oraz wykładowca akademicki. - Jednak w "CSI", osoba ta pracuje w grupie, która zajmuje się jednocześnie przesłuchiwaniem, prowadzeniem spraw, zabezpieczaniem dowodów, a potem ich analizą. Obok tego bohaterka miała zajmować się analizą śladów krwawych i genetyką, daktyloskopią. W rzeczywistości ten zakres nie jest tak szeroki.


Analiza śladów krwawych i uniewinnienie

Jak mówi specjalista, zawód analityka śladów krwawych istnieje od kilkudziesięciu lat, a pierwsza duża wzmianka o analizie śladów krwawych w systemie amerykańskim pojawiła się w latach pięćdziesiątych. - Mieliśmy do czynienia ze sprawą doktora Sama Shepparda. Chirurga, który był oskarżony o zabójstwo żony - tłumaczy Kacper Choromański. - Lekarz został skazany i dopiero analiza śladów krwawych i DNA wskazała, że Sheppard był tak naprawdę niewinny. Wymagało to jednak nieco czasu. To był bardzo głośny proces, a lekarz z Cleveland został pierwowzorem postaci doktora Kimble w filmie "Ścigany" z Harrisonem Fordem.

Zobacz także:

Jak się okazuje, analityków śladów krwawych na świecie nie ma zbyt wielu. Specjalista szacuje, że może być ich tylko półtora tysiąca. - To nie jest popularny zawód, zresztą nie ma co się dziwić. Bo specjalizacja sprawdza się w dość wąskim zakresie spraw - tłumaczy ekspert. - Analitycy śladów krwawych pojawiają się tam, gdzie mamy do czynienia z zabójstwem, i w sprawach, gdzie jest krew. W przypadku np. zabójstwa przez otrucie już jego osoba nie jest tak potrzebna. Natomiast przy każdych zwłokach zawsze będzie nam potrzebny koroner lub biegły z zakresu medycyny sądowej. Dlatego te postaci są często pokazywane na kartach książek i ekranach kin.


Posłuchaj
03:24 Czwórka/Stacja Kultura - mity krymialistyki 27.12.2021.mp3 W audycji sprawdzamy, jak przedstawiana jest praca ekspertów kryminalnych w popkulturze (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ola Opala

Data emisji: 27.12.2021

Godzina emisji: 10.36

aw

Czytaj także

Daktyloskopia na ekranie - obalamy mity kryminalistyki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 19:20
Zbieranie linii papilarnych na miejscu przestępstwa często pojawia się w filmach i serialach kryminalnych. Daktyloskopia jako narzędzie zabezpieczenia i badanie śladów odcisków palców jest bardziej złożona, niż jest to w nich pokazywane.
rozwiń zwiń