8 minut, żeby przekonać świat do kobiet

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 10:50
Bezrobocie, praca w niepełnym wymiarze godzin, redukcja świadczeń socjalnych - kryzys wyraźnie odbił się na warunkach zatrudnienia kobiet w Europie. Jak temu zaradzić? Nad tym będą zastanawiać się uczestnicy "Maratonu Idei" oraz debaty "Kobiety wobec kryzysu".
Audio
  • O "Maratonie Idei" oraz debacie "Kobiety wobec kryzysu" rozmawiają Aleksandra Niżyńska, Piotr Wolski oraz Justyna Dżbik
Aleksandra Niżyńska, Piotr Wolski oraz Justyna Dżbik
Aleksandra Niżyńska, Piotr Wolski oraz Justyna DżbikFoto: Wojciech Kusiński

7 marca w kinie Antropos w Warszawie odbędzie się debata "Kobiety wobec kryzysu" oraz przedpremierowy pokaz filmu "Dzień kobiet", w reżyserii Marii Sadowskiej.

- Kobiety mają gorszą pozycję na rynku pracy: są gorzej opłacane i częściej pracują na pół etatu - twierdzi socjolożka z Instytutu Spraw Publicznych. - Siłą rzeczy, kiedy nadchodzi kryzys gospodarczy cierpią na tym bardziej niż mężczyźni.

Aleksandra Niżyńska zapewnia, że jednym z tematów, który na pewno zostanie poruszony w trakcie czwartkowej dyskusji będzie tak zwany "szklany sufit". - Do pewnego momentu w trakcie zawodowego rozwoju, kobiety mają takie same szanse na awans jak mężczyźni. Potem następuje niewidzialna bariera, która powoduje, że kobiety zdecydowanie rzadziej dochodzą do wyższych stanowisk menadżerskich.

Tym problemem zajmuje się także Parlament Europejski. - W przyjętej dwa tygodnie temu rezolucji w sprawie sytuacji kobiet wobec kryzysu Parlament wezwał, żeby cięcia budżetowe w mniejszym stopniu dotyczyły wydatków socjalnych, które w dużej mierze idą na finansowanie żłobków i przedszkoli, czyli infrastruktury niezbędnej do tego, by kobiety mogły na równych prawach funkcjonować i konkurować z mężczyznami - wyjaśnia Piotr Wolski, attache prasowy z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. - Oprócz działań politycznych stosujemy też działania prawne i teraz omawiamy regulacje dotyczące sytuacji kobiet w zarządach dużych, notowanych na giełdzie firm, w których dysproporcje między ilością kobiet i mężczyzn na najwyższych szczeblach władzy są olbrzymie.

W debacie udział wezmą m.in. fotografka i aktywistka Patrycja Dołowy, socjolożka i blogerka Anna Dryjańska oraz Olga Kozierowska - dziennikarka i trenerka biznesu. Każda z nich będzie mieć tylko osiem minut, żeby przekonać uczestników i europosłów do swoich racji. Po dyskusji organizatorzy zaplanowali przedpremierowy pokaz filmu Marii Sadowskiej okrzyknięty przez krytyków "polską Erin Brockovich".

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania z "Poranka OnLine". Plik dźwiękowy dołączony jest do artykułu.

kul

Czytaj także

Kobiety, które żadnej pracy się nie boją

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 16:19
Hasło "Kobiety na traktory" kojarzy się z socrealizmem. Ale tak naprawdę nie ma nic złego w tym, że panie chcą wykonywać typowo męskie zawody. I nie jest to kwestia równouprawnienia, tylko życiowej pasji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przywilej bycia obywatelem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 12:00
Mija 20 lat od wprowadzenia obywatelstwa UE. Z tej okazji najbliższe 12 miesięcy upłynie pod hasłem Europejskiego Roku Obywateli. Poznaj szczegóły tej inicjatywy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 11:00
Konkurs dla lubiących Europę.
rozwiń zwiń