Z tańcem i książką przez święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 08:00
Dla tych, którzy szukają niepowtarzalnych prezentów na Boże Narodzenie serwujemy autorski wybór najciekawszych książek o wszystkich odcieniach tańca wg Małgorzaty Matuszewskiej. 
Audio
  • Małgorzata Matuszewska, tancerka i choreografka, poleca książki o tańcu (W to mi graj/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Albumy, biografie, gorące nowości dla miłośników baletu, butoh, flamenco, musicali - to wszystko można znaleźć na półkach księgarń, trzeba tylko wiedzieć czego szukać. Są propozycje i dla dorosłych, i dla dzieci. Małgorzata Matuszewska, tancerka, choreografka i pedagog, w swojej pracy łączy tańce hiszpańskie z innymi technikami. A co czyta?

Fantastycznym miejsce do poszukiwania lektur o tańcu jest hiszpański Instytut Cervantesa, który wzbogacił swe zbiory o liczne albumy o tańcu w ramach projektu "Taniec w bibliotece". Barierą tu może okazać się język publikacji, ale i po polsku znajdziemy kilka ciekawych lektur. 

- Książka Ewy Stachniak o Bronisławie Niżyńskiej, cieszy się ogromnym powodzeniem - mówi Małgorzata Matuszewska. - Opowiada o postaci wybitnej, polskiej choreografki, która została w cieniu swego brata.

Sięgnęłam po tę książkę, bo to Bronisława Niżyńska, jako pierwsza, stworzyła choreografię do "Bolero" Ravela w 1928 roku. W tym roku, od tego wydarzenia, mija 90 lat Małgorzata Matuszewska

"Bogini tańca" to książka porywająca, opowiadająca o losach tancerki i jej rodziny. Czwórkowy gość zapewnia, że ta publikacja wciąga jak powieść. 

Miłośnicy tańców Dalekiego Wschodu powinni sięgnąć o polskie wydanie "Świat butoh Kazuo Ohno". - W wydaniu polskim to połączenie dwóch książek. Jest też i dwóch autorów: Kazuo Ohno, japoński tancerz butoh, który karierę rozpoczął w wieku 70 lat, i jego syn Yoshito Ohno - opowiada gość Michała Piwowarka. - To książka o tańcu i relacjach tancerza z synem - dodaje. 

Lektury o tańcu to też doskonała propozycja dla najmłodszych. Warto sięgnąć po "Bajki baletowe", które wprowadzają dzieci w świat baletu klasycznego. A jaka książka jest ulubioną lekturą Zosi, córki naszej ekspertki? Po jakie publikacje o tańcu jeszcze warto sięgnąć? O tym m.in. w rozmowie z audycji "W to mi graj". 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Małgorzata Matuszewska (tancerka, choreografka, pedagog, założycielka i dyrektor Teatru Tańca NTF (TTNTF)) i Zosia Matuszewska

Data emisji: 22.12.2018

Godzina emisji: 12.15

pj

Czytaj także

Romane Dyvesa - muzyczne święto Cyganów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 10:01
- Z pierwszych Romane Dyvesa, czyli Cygańskich Dni, pamiętam bardzo mało, miałem wtedy 3 lata - mówi Manuel Dębicki, współorganizator festiwalu. - Pamiętam, że festiwal towarzyszy mi przez całe moje życie i jest to coroczne święto. Nie wyobrażam sobie życia bez Romane Dyvesa - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biały Teatr Tańca. Przez talent i konsekwencję na największe sceny

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:43
- Artysta musi mieć dużo pokory, chęci i ciężko pracować. Talent pomaga w improwizacji i poszukiwaniach, ale nie wystarczy, bo nie wyczerpuje oczekiwań publiczności. Żeby mieć możliwość opowiedzenia historii, którą chce się opowiedzieć, trzeba mieć też warsztat - mówi Izadora Weiss, tancerka i choreograf, szefowa Białego Teatru Tańca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego Thomas Keller uczy mistrzów kuchni

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 12:16
- Tak to jest w dzisiejszych czasach, że książki kucharskie mają nie tylko przekazać wiedzę na temat gotowania i zdjęcia gotowych dań, ale są też gotowymi albumami - mówi kucharz Michał Kępiński. 
rozwiń zwiń