Michał Czapski: Święta na Marsie mają swój czar

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 10:52
Fizyk był jedynym Polakiem, który w amerykańskiej bazie marsjańskiej spędził Święta. Ten czas zapamięta do końca życia.
Audio
  • Michał Czapski o Świętach w bazie marsjańskiej (Pasjonauci/Czwórka)
Michał Czapski wziął udział w symulacji marsjańskich warunków na pustyni w stanie Utah. Podzieli się z nami wrażeniami z tej wyprawy (zdj. ilustracyjne)
Michał Czapski wziął udział w symulacji marsjańskich warunków na pustyni w stanie Utah. Podzieli się z nami wrażeniami z tej wyprawy (zdj. ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Baza symulująca marsjańskie warunki ulokowana jest na pustyni w stanie Utah. - Służy ona do wykonywania prostych symulacji. Odwzorowuje pierwszą osadę marsjańską, która być może powstanie kiedyś na Czerwonej Planecie - opowiada gość Czwórki.

Wraz z Michałem Czapskim w eksperymencie brały udział 3 osoby: Włoch inżynier oraz lekarki z Kanady i Wielkiej Brytanii. Wspólnie udało im się trafić na czas świąteczny w "marsjańskiej atmosferze". Na stole stanęła ryba i pierniczki, nie zabrakło również choinki i świątecznych ozdób wydrukowanych w technice 3D.

Jak relacjonuje Michał Czapski pierwszego dnia Świąt pojawił się też bożonarodzeniowy cud. Fizyk opowiada również jak wyglądał zwykły dzień "na Marsie", ćwiczenia jogi czy próby leczenia zębów narzędziami powstałymi wprost z drukarki. Gościa Czwórki zapytaliśmy też czy w Polsce też powstanie baza marsjańska.

***

Tytuł audycji: "Pasjonauci"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Michał Czapski (fizyk)

Data emisji: 26.12.2015

Godzina emisji: 17.00

pj/gs

Czytaj także

Prysznic na Marsie? Wynalazek Polaków to umożliwi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 11:58
Polscy naukowcy wynaleźli "Fog", czyli prysznic, zamknięty w niewielkiej walizce, umożliwiający kąpiel w dwóch szklankach wody. Prysznic prawdopodobnie będzie można brać… na Marsie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ola i Oskar podbijają świat nauki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 13:15
Spośród 5,5 tys. kandydatów jury wyłoniło 10 młodych naukowców. W ten sposób zakończyła się pierwsza edycja programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP.
rozwiń zwiń