Miejsca religijno-kulturalne. Odwiedzamy łódzkie cerkwie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 10:56
W tym mieście są trzy takie świątynie prawosławne, a najstarsza i najpiękniejsza to Cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Oprócz mszy odbywa się tu wiele koncertów i wydarzeń kulturalnych, a Czwórka odwiedziła to miejsce w związku z prawosławnym Bożym Narodzeniem, obchodzonym 7 stycznia. 
Audio
  • Spacer po Łodzi szlakiem czterech kultur (Hotspot/Czwórka)
Sobór św. Aleksandra Newskiego, katedra diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba miejscowej parafii. Mieści się w sąsiedztwie parku im. Stanisława Moniuszki i stacji kolejowej Łódź Fabryczna.
Sobór św. Aleksandra Newskiego, katedra diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba miejscowej parafii. Mieści się w sąsiedztwie parku im. Stanisława Moniuszki i stacji kolejowej Łódź Fabryczna.Foto: Mariola Anna S/Shutterstock.com

wędkarz wędkarstwo rybak 1200.jpg
Szczecinek - mekka nie tylko fanów wędkowania

Łódź nazywana jest miastem czterech kultur, bo - jak tłumaczyła Patrycja Czudak, przewodnik miejski - o tym zadecydowała historia. - W XIX w. pojawili się tu osadnicy z Niemiec, Śląska, Saksonii i Nadrenii. Wcześniej ludność pochodzenia żydowskiego, a ponieważ Łódź leżała też na terenie zaboru rosyjskiego, byli też wojskowi i aparat administracyjny. Do tego dochodzi grupa ludności rodzimej, polskiej. Rozwój miasta zapewnili głównie osadnicy niemieccy, którzy koncentrowali się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej - mówiła ekspertka. Tymczasem, jak podkreślała, jeden z najpiękniejszych łódzkich obiektów sakralnych, Cerkiew św. Aleksandra Newskiego, znajduje się w innej części miasta, w pobliżu dworca Łódź Fabryczna. - Budynek pochodzi z XIX w., i jest to świątynia ofiarowana przez mieszkańców w zamian za uratowanie cara Aleksandra II - opowiadała Patrycja  Czudak.

Które jeszcze cerkwie warto odwiedzić, będąc w Łodzi? Do których zakątków miasta koniecznie warto zajrzeć? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Oliwię Olczyk

***

Audycja: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 16.09

kd/pg

Czytaj także

Gap year. Zrób sobie wolne

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 16:09
- "Gap year" to termin dosyć umowny, bo nie chodzi tu dokładnie o rok, tylko o jakąś przerwę - mówiła Sylwia Rogalska z EF Education.
rozwiń zwiń