Dotknij napoleońskiej historii Kutna

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 12:23
Rok 1812 był jedną z tych przełomowych dat, które zaważyły na dalszych losach polskiego narodu. Muzeum Regionalne w Kutnie przypomina tamten czas i dwukrotny pobyt Napoleona w tym mieście.
Audio

Rozlewający się coraz bliżej granic Rzeczpospolitej blask napoleońskiego orła mamił i rozpalał wyobraźnię Polaków, że uda się pokonać kładące się cieniem trzy zaborcze czarne orły i odzyskać suwerenność Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Data ta jest pretekstem do pokazania w Muzeum Regionalnym w Kutnie na wystawie zatytułowanej "W cieniu orłów" różnych aspektów epoki napoleońskiej, przede wszystkim w kontekście Polaków i sprawy polskiej.

Dla mieszkańców Kutna to data ważna ze względu na pobyt Napoleona w tym mieście. Wydarzenie być może epizodyczne, ale ani we wcześniejszych epokach, jak i później nie gościł tu tak wielkiego, światowego formatu władca, czy polityk i to dwukrotnie. To również okazja do przybliżenia bardziej lub mniej znanych epizodów napoleońskiej tradycji i historii regionalnej.

- Wystawa "W cieniu orłów" zajmuje cztery sale muzeum - mówi Tomasz Czyżewski. - Pokazujemy nie tylko dokumenty z tamtych czasów. Oglądanie samych papierów, dokumentów jest fascynujące dla historyków, zadbaliśmy więc o wiele drobiazgów ożywiających ekspozycję - opowiada.

Ekspozycja jest bardzo nowocześnie zaaranżowana, niektórych rzeczy można dotknąć. Porcelana, fiugurki, repliki mundurów, wazy empirowe zostały użyczone przez kolekcjonerów i pasjonatów czasu napoleońskiego.

Tomasz Czyżewski przypomina też legendę, mówiącą o skarbie napoleońskim zakopanym w Strzegocinie - pojawiają się liczne pomysły na jego odnalezienie - jakie? dowiesz się słuchając załączonej audycji "Co Was kręci?".

Wystawę w Muzeum Regionalnym w Kutnie można oglądać do 15 stycznia 2013 roku.
(pj)

Czytaj także

Rekonstrukcja walk w 200. rocznicę Bitwy nad Berezyną

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 15:17
Przedstawiciele białoruskich władz oraz dyplomaci z ambasad Francji, Rosji i Polski złożyli kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi miejsca walk w okolicach białoruskiego miasta Borysów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jan Karski. Człowiek wolności". Wystawa Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 10:40
Zostanie otwarta w sobotę w Teatrze Polskim w Warszawie. Towarzyszy spektaklom teatru Centre Dramatique National Orléans "Jan Karski (Moje nazwisko jest fikcją)".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wysadzę ich w powietrze". Niecne plany Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 18:04
List cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego z 1812 roku został sprzedany na aukcji w Paryżu za ponad 187 000 euro.
rozwiń zwiń