X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Fortepian. Instrument pełen... fizyki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 13:36
Naprężenie strun, znajdujących się wewnątrz pudła rezonansowego fortepianu, wynosi w sumie prawie dwadzieścia ton. W jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Alenavlad

skrzypce 1200x660.jpg
Skrzypce - instrument stworzony z natury

Fortepian określany jest jednym z najważniejszych orkiestrowych instrumentów, a to dzięki ogromnej skali dźwięków – w dużym pudle rezonansowym znajduje się ok 88 klawiszy, poruszających struny. - Po naciśnięciu na klawisz, przekładnie uruchamiają młoteczki, spadające na struny. Te drgają i w ten sposób powstaje dźwięk - tłumaczył mechanizmy działania fortepianu Bolesław Wolski z Centrum Nauki Kopernik.

W jaki sposób wysokość dźwięku łączy się z częstotliwością drgań strun fortepianowych, jak długie są fale dźwiękowe i jak stroi się fortepiany? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Maciej Oswald.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 12.46

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bólu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 17:51
Kto odczuwa ból mocniej - kobiety czy mężczyźni? Jaki jest próg bólu i czym jest ból psychogenny? Na te pytania odpowiedzi szukaliśmy w "Stacji Nauka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neurogastronomia. Co wpływa na nasz smak?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 20:13
Badacze z Oksfordu twierdzą, że na odczuwany przez nas smak mogą wpływać najróżniejsze, pochodzące z zewnątrz bodźce. Na przykład odpowiedni dźwięk może zmienić wrażliwość na smak słodki lub słony. 
rozwiń zwiń