Mózg i ziarnka prawdy otoczone bredniami

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:11
- Henning Beck to młody niemiecki biochemik i neurobiolog z ogromną pasją - mówi Urszula Szymanderska, tłumaczka jego książki "Mózgobrednie 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa". - Ma on wprawę w jasnym i humorystycznym mówieniu o tym, czym się zajmuje, a co wcale łatwe nie jest - dodaje.
Audio
  • Urszula Szymanderska opowiada o książce "Mózgobrednie 20 i pół mitu o mózgu i jak on naprawdę działa" Henninga Becka (Stacja Nauka/Czwórka) urszula szymanderska tłumaczka
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Romanova Natali

- Henning Beck znany jest z tego, że bierze udział w sience slam, co jest dość popularną formą popularyzowania nauki w Niemczech - mówi gość Mateusza Kulika. - Polega to na tym, że naukowcy, w bardzo krótkim czasie mają przed szeroka publicznością przedstawić swe badania w taki sposób, aby zainteresować widzów i słuchaczy - wyjaśnia. 

Sposób opowiadania o nauce, który autor "Mózgobrednii" wykorzystuje podczas slamów widoczny jest również w jego książkach. - Co ciekawe "Mózgobrednie" wbrew tytułowi wcale nie mówią o kompletnych bredniach - zdradza tłumaczka. - Brednią, która nie ma żadnego uzasadnienie, jest jedynie mit o tym, że wykorzystujemy jedynie 10 procent mózgu. Cała reszta to półprawdy i ćwierćprawdy. Rzeczy, w których jest zawarte jakieś jądro zgodne ze stanem wiedzy, ale poddawane nadinterpretacji, obudowane mitami - opowiada. 

Jak więc podchodzić do informacji od naukowców? Czy nasze mózgi rzeczywiście pracują cały czas, a podczas snu nawet intensywniej? Czy dzięki kolorowym kabelkom przypiętym do naszych mózgów neurobiolodzy potrafią czytać w myślach? Czy w naszym mózgu jest coś wspólnego z gadami? I która jego część to szef wszystkich szefów? O tym w rozmowie ze "Stacji Nauka". 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Urszula Szymanderska (tłumaczka)

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Świat kolorów. Możemy odbierać je całym ciałem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 15:12
- Z punktu widzenia fizyki kolor to jest promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fali. Można je całkiem łatwo zmierzyć - wyjaśniał w "Stacji Kultura" Czwórkowy rzecznik nauki Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portal dla ciekawskich. Czy nauka może być jak plotka?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:44
- Ludzie nie chcą zdobywać wiedzy, nawet przez internet, bo ona często jest podana w niewłaściwy sposób. Staramy się to zmienić - tłumaczy Paweł Gluza, pomysłodawca i założyciel portalu Ciekawe.org.
rozwiń zwiń