Język migowy. "Jest zróżnicowany niemal tak, jak foniczny"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 18:29
Już Platon wspominał o możliwości wykorzystywania gestów w kontaktach z osobami, które mają uszkodzony słuch. - Dziś istnieje około 200 języków migowych. Różnią się one między sobą tak, jak "zwykłe języki", istnieją też dialekty - tłumaczy dr Sylwia Łozińska z Pracowni Lingwistyki Migowej.
Audio
  • Na czym polega języki migowy? (Stacja Nauka./Czwórka)
Język migowy
Język migowyFoto: Photographee.eu/Shutterstock.com

oko 1200 pixa.jpg
Światowy Dzień Wzroku. Czy oko jest jak kamera?

Wzrost popularności języka migowego jako formy komunikacji nastąpił jednak dopiero w XVI w. W Polsce osoby głuchonieme posługują się jego rodzimą odmianą. - To naturalny język, ma charakter wizualno-przestrzenny. Tworzy się go całym ciałem, głównie przy pomocy rąk, i mimiką, a odbiera przy pomocy wzroku - mówi dr Sylwia Łozińska.

Pierwsza w Polsce Szkoła dla osób Głuchych powstała w 1817, w Warszawie. - Najprawdopodobniej dzieci głuche, które mieszkały na terenie Polski przed jej stworzeniem, porozumiewały się z rodzinami wewnętrznymi, domowymi kodami, zrozumiałymi dla osób najbliższych - tłumaczyła ekspertka. 

W jaki sposób polski Język migowy i czy rzeczywiście tak bardzo różni się od tego międzynarodowego? M.in. o tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Adrianna Janiszewska.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 12.30

kd