Mniej zniczy - dla ekologii i naszych płuc

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 12:55
- Cmentarze w okolicach 1 listopada generują zanieszczyszczenia, które zwiększają ilość smogu - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Nie chodzi o to, by rezygnować ze zniczy, ale palić ich mniej - dodaje. 
Audio
  • Sławomir Brzózek opowiada o wpływie palonych zniczy na środowisko (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Jest kilkadziesiąt tysięcy cmentarzy w całej Polsce. W pierwszych dniach listopada nad grobami unosi się chmura spalin - mówi rozmówca Macieja Oswalda. - To oczywiście zjawisko krótkotrwałe. Rozwiązaniem nie jest zrezygnowanie z ognia pamięci na grobach naszych bliskich - dodaje i ostrzega, że długi spacer po cmentarzu w bezwietrzny dzień, może skutkować podtruciem.

- Pierwsze dni listopada generują też bardzo dużo odpadów - mówił w Czwórce. - Mimo że większość zniczy jest ze szkła, to nie jest to szkło opakowaniowe, różni się składem od szkła z butelki - wyjaśniał.  

Czwórkowy ekspert zwraca też uwagę na zawartość zniczy czyli "parafinę", której skład również jest wątpliwy. Jaka jest więc alternatywa dla tradycyjnych lampek nagrobnych? Czy te elektroniczne będą mniej uciążliwe dla środowiska? O tym w materiale ze "Stacji Nauka". 

znicze 1200.jpg
Chemia w zniczach. Jak wpływa na nasze zdrowie?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Gość: Sławek Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 2.11.2018

Godzina emisji: 12.40

pj/ac

Czytaj także

Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 16:40
Z raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu wynika, że mamy 12 lat, żeby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chemia w zniczach. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 17:44
Najlepsze są świece wytwarzane ze składników naturalnych. Najgorsze - ze słabej gatunkowo parafiny. Czy wszystkie znicze są neutralne dla naszego zdrowia?
rozwiń zwiń