X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy potrafimy być całkowicie bezinteresowni?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 18:10
Altruizm to kierowanie się w swoim postępowaniu dobrem innych, gotowość do poświęceń i nieoczekiwanie niczego w zamian. Ale czy na pewno nie czerpiemy zysków z zachowań altruistycznych? 
Audio
  • Altruizm a ewolucja. Czy rzeczywiście jesteśmy bezinteresowni? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Yuganov Konstantin

- Z definicji wynika, że takie działanie w dużej mierze opiera się na dawaniu bez oczekiwania czegoś w zamian. Naukowcy przekonują, że z biologicznego punktu widzenia wszystkie działania, które nie prowadzą do przedłużenia gatunku lub przetrwania są stratą czasu - mówiła dr Magdalena Babiszewska antropolog fizyczny i biolog ewolucyjny.

A jednak, z jakiegoś powodu podejmujemy działania altruistyczne. Dlaczego to robimy? Ekspert w studiu Czwórki wyjaśniała, że warto dokładniej przyjrzeć się, na czym polegają działania altruistyczne. 

Jak dużą rolę odgrywa tu podświadomość? Czy częściej jesteśmy bezinteresowni w stosunku do członków naszej rodziny, czy geny nie mają tu znaczenia? Co sprawia, że potrafimy pomagać osobom, których nigdy nie widzieliśmy i nie spotkamy? Czym jest tzw. altruizm odwzajemniony i co wspólnego mają z nim homary? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny)

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 12.16

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat. Debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 15:01
"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat" - jaki sens ma dziś, w czasach względnego pokoju ten pochodzący z Talmudu napis? O tym dyskutowaliśmy w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Make a Chance". Pomoc należy zacząć od zmiany myślenia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:27
Fundacja Make a Change działa zgodnie z zasadą społecznej odpowiedzialności. Organizowane wyjazdy dla młodzieży przyczyniają się do pomocy osobom w trudniejszej sytuacji materialnej oraz do budowania więzów między młodymi ludźmi z często zupełnie odmiennych środowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta sprzyjają dobroczynności. Warto pomagać sercem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:14
Tuż przed Bożym Narodzeniem wiele osób zgłasza się jako wolontariusze do pracy w organizacjach charytatywnych lub organizuje zbiórki prezentów w pracy lub wśród znajomych. Czy same dobre chęci wystarczą?
rozwiń zwiń