Przychodzi symulant do lekarza. Możesz nim być Ty

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 13:28
Symulant nie kojarzy się nam pozytywnie. Okazuje się, że udawanie i oszukiwanie przydaje się na kierunkach medycznych, choć nie w rolach studenta czy wykładowcy. 
Audio
  • Na czym polega praca symulanta (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi poszukuje osób, które chciałyby zostać pacjentami standaryzowanymi i symulowanymi.

- Pacjent symulowany to zdrowy człowiek lub osoba, która choruje na chorobę przewlekłą, ale taką, która pozwala mu uczestniczyć w zajęciach - mówi doktor Agnieszka Ren-Żurek, prodziekan kierunku pielęgniarstwo. - Osoba ta naśladując fizycznie i emocjonalnie historię przebiegu choroby prawdziwego pacjenta pozwala studentowi na rozpoznanie tych objawów wykonanie badania i postawienie diagnozy - dodaje. 

Takie doświadczenie dla studentów jest bardzo cenne, pozwala poznać sytuację, zanim będzie miał do czynienia z prawdziwym chorym. Kto może zostać symulantem? Czy trzeba mieć jakąś widzę medyczną? O tym m.in. w materiale Oliwii Olczyk

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 4.1.2018

Godzina emisji: 12.30

pj/kd

Czytaj także

Odra powraca. Czy czeka nas epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:46
- W Europie obserwujemy ogromny, kilkusetprocentowy wzrost zachorowań na odrę. Pojawiły się również zgony z powodu tej choroby - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laser femtosekundowy. Na czym polega "efekt wow"?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 16:03
- To coś więcej niż zwykły laser. Emituje promieniowanie laserowe w postaci impulsów, które trwają dziesiątki bądź setki femtosekund, czyli są bardzo krótkie - tłumaczył dr Michał Nejbauer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek kontra wirus. Trwa wojna  

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 18:54
Wirusy nieprzerwanie atakowane są przez nasz układ odpornościowy, a ten - przez wirusy. Kto wygrywa tę walkę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działają nasze zatoki?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:29
Zatoki rozwijają się w naszym ciele bardzo wcześnie. Już w pierwszych etapach życia płodowego zaczynają się procesy związane z ich powstawaniem. 
rozwiń zwiń