X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Język - ruchliwy mięsień. Każdy jest inny

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 15:03
- To jeden z ważniejszych elementów artykulacyjnych - mówi Joanna Luboń, logopedka. - Jest to mięsień niezwykle ruchliwy, przybierający różne kształty - dodaje. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Pierwsza funkcja języka to odczuwanie smaku - mówi Tomasz Gruziel, specjalista medycyny rodzinnej. - Na języku mamy zlokalizowane odczucie tylko pięciu smaków: słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami. Cała resztę smaków odczuwamy dzięki narządowi węchu.

- Dzięki językowi mówimy - wyjaśnia specjalistka. - Nie każdy ma tak samo zbudowany język, czasem wady wymowy wynikają właśnie z jego budowy: przerostu czy niedopasowania do żuchwy - dodaje. 

Specjaliści w "Stacji Nauka" podpowiadają, jak dbać o język, by eliminować wady wymowy. Jak gimnastykować ten mięsień by mówić wyraźnie? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 12.46

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrapiesz incydentalnie czy regularnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:30
15 marca - w Dzień Walki z Chrapaniem - podpowiadamy, jak radzić sobie z tą przykrą (zwłaszcza dla otoczenia) dolegliwością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anatomia śmiechu. Dlaczego się śmiejemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 14:32
- Śmiech ma w naszym życiu bardzo wiele ważnych funkcji. Pozwala przełamywać lody i nas odpręża. Powoduje, że jesteśmy dla siebie bardziej życzliwi - tłumaczy dr Magdalena Babiszewska, antropolog.
rozwiń zwiń