Chitathion - jak stworzyć kosmetyk chroniący przed smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:05
Laboratorium KF Niccolum to jedyne jak dotąd miejsce, w którym opracowywany jest Chitathion. Środek, który zabezpiecza naszą skórę przed smogiem i metalami ciężkimi
Audio
  • Chitathion - jak stworzyć kosmetyk chroniący przed smogiem? (Stacja nauka/Czwórka)
Patryk Kuniszewicz w laboratorium Instytutu Chemii Przemysłowej
Patryk Kuniszewicz w laboratorium Instytutu Chemii PrzemysłowejFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Ludzki biom jest charakterystyczny, jak odcisk palca. Każdy z nas posiada indywidualny dr Izabela Anna Zawisza

- Największa część naszej uwagi skupiona jest na niklu, który jest alergenem najczęściej powodującym alergię związaną z kontaktem z metalami - mówiła Agnieszka Czajkowska z zespołu badawczego firmy KF Niccolum. - Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, znajduje się w wielu przedmiotach codziennego użytku. Stworzyliśmy test za pomocą którego jesteśmy w stanie sprawdzić z ilu jonów niklu może składać się widelec, moneta, czy choćby temperówka - przekonywała.


laboratorium 2.jpg
Polscy naukowcy stworzyli kosmetyk chroniący skórę przed smogiem

- Prowadzimy badania, które zajmują się m.in. biomem ludzkiej skóry, ale wywodzimy się z nauki i badań nad metalami. Niedawno otworzyliśmy linię produkcyjną, na której wytwarzany jest chitathion, czyli substancja, chroniąca skórę przed przenikaniem szkodliwych metali ciężkich takich, jak chrom, nikiel, kobalt, czy pallad - tłumaczyła dr Izabela Anna Zawisza, prezes zarządu KF Niccolum. - To składnik, który dostępny będzie na rynku w postaci kosmetyku, ale jest tak biozgodny, że można byłoby go zjeść - przekonywała rozmówczyni Patryka Kuniszewicza.

W laboratorium KF Niccolum - test badający ilość niklu w przedmiotach codziennego użytku Test badający ilość niklu w przedmiotach codziennego użytku

Jakie przedmioty codziennego użytku mogą zawierać nikiel, który może nas uczulać? Czy możemy zobaczyć, jak wygląda powietrze, którym oddychamy? Czego potrzebujemy, aby to sprawdzić? I do czego w laboratorium służy mikrofalówka? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Paweł Jedrzejewski (technik laboratoryjny KF Niccolum), dr Izabela Anna Zawisza, prezes zarządu KF Niccolum, Agnieszka Czajkowska z zespołu badawczego firmy KF Niccolum.

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 12.07

ac

Czytaj także

Język - ruchliwy mięsień. Każdy jest inny

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 15:03
- To jeden z ważniejszych elementów artykulacyjnych - mówi Joanna Luboń, logopedka. - Jest to mięsień niezwykle ruchliwy, przybierający różne kształty - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jako jedyni na świecie płaczemy. Do czego służą nam łzy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 17:38
Jesteśmy jedynym gatunkiem, który wykorzystuje łzy, czyli naturalnie produkowaną wydzielinę służącą do nawilżania i oczyszczania gałki ocznej do tego, by wyrazić emocje. Naukowcy zwracają uwagę, że nie istnieje żaden oczywisty odpowiednik łez wśród pozostałych naczelnych. W jakim celu ewolucja wyposażyła nas we łzy i jak to się stało, że płaczemy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nanotechnologie i sok z cebuli? Licealiści badają lek na drobnoustroje

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 16:01
Nasze mamy i babcie od lat przekonywały o leczniczych właściwościach czosnku i cebuli. To, w jakim stopniu sok z tych warzyw faktycznie wpływa na drobnoustroje i czy możemy go wykorzystać do tworzenia nowych form leczenia sprawdzili licealiści Liliana Jęziorska i Stanisław Szleszkowski.
rozwiń zwiń