Jak działają mikrofalówki i czy nam szkodzą? Fakty i mity o mikrofalówkach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 17:07
Rakotwórczość, obniżone wartości odżywcze jedzenia, zarazki - wokół przygotowywania dań w mikrofalówce krąży wiele mitów i legend. Ile z nich jest zgodnych z prawdą? W Czwórce badaliśmy fakty i mity dotyczące działania mikrofalówek.
Audio
  • Jak działają mikrofalówki? Czy mikrofalówki nam szkodzą? (Stacja Nauka/Czwórka)
Mikrofalówka
MikrofalówkaFoto: Shutterstock.com/Monkey Business Images

kosmos 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Detektor badający promieniowanie gamma

Choć dzięki nim błyskawicznie możemy podgrzać posiłek, mikrofalówki nie mają dobrej opinii. - W mikrofalówkach działają mikrofale, czyli fale o długości kilku milimetrów - tłumaczył Cezary Schmidtke z Centrum nauki Kopernik. - Działają one tak, by pobudzić cząsteczki wody, która znajduje się praktycznie we wszystkim, co jemy. Dzięki temu jedzenie jest podgrzewane - tłumaczył ekspert, i mówił, czym różni się korzystanie z mikrofalówki od korzystania ze zwykłego piekarnika. - W piecu korzystamy z drgań cząsteczek, więc rozgrzewa się w nim wszystko: jedzenie i naczynia, a nawet sam piekarnik, nie tylko woda - opowiadał Cezary Schmidtke.

Czy zatem prawdą jest, że pożywienie z mikrofalówki będzie bardziej rakotwórcze, pełne toksyn albo pozbawione wartości odżywczych od tego z piekarnika? I czy szkodzi nam sama obecność mikrofalówki w domu? Do czego służy siateczka umieszczona na jej drzwiach? Dlaczego w mikrofalówce nie podgrzewają się niektóre plastikowe opakowania, a wyłącznie żywność? I co wspólnego mają mikrofalówki z samochodami? O tym w nagraniu rozmowy, przygotowanej przez Macieja Wójcika

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 12.40

kd/kul