X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Satelita z puszki po napoju? Uczniowie z Warszawy będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 14:11
CanSat to międzynarodowy konkurs polegający na stworzeniu autorskiej mini-satelity z puszki po napoju mogącej wykonać różne pomiary w trakcie spadku z wysokości kilku kilometrów.
Audio
  • Uczniowie z Warszawy skonstruowali mini-satelitę wielkości puszki po napoju (Stacja nauka/Czwórka)
  • Uczniowie z Warszawy skonstruowali mini-satelitę wielkości puszki po napoju (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Agata Steifer (Centrum Nauki Kopernik)

Uczniowie z Gimnazjum i Liceum Zespołu Szkół Społecznych STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie mogą poszczycić się niemałym sukcesem. Sześcioro z nich w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej skonstruowało satelitę, który z powodzeniem został wystrzelony na wysokość kilku kilometrów i opadł na spadochronie. Grupa zajęła trzecie miejsce wśród 20 zespołów z całej Europy. 

- To nasz zespół został wybrany do rywalizacji w europejskim konkursie we Włoszech - mówił Tomasz Kinowski, współtwórca projektu. - W naszym projekcie wykorzystaliśmy specjalny spadochron komorowy, który zwiększa pole zasięgu, dzięki czemu puszka-satelita opadała znacznie wolniej. Dzięki temu zdjęcia, które zrobimy w trakcie lotu są bardziej precyzyjne i łatwiej przeanalizować nam to, co jest na nich zarejestrowane - wyjaśniał.

A rejestruje obraz topograficzny terenu. Z jego pomocą - jak mówił gość Czwórki - możemy np. określić, czy teren, który bada jest lasem, polem, czy terenem zurbanizowanym.

Jak skonstruowany został CanSat? Jak precyzyjne są zdjęcia, które wykonuje? Jakie dane możemy pozyskać dzięki niemu w czasie rzeczywistym? Więcej na temat projektu w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Piotr Morawiecki (nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Społecznych STO im. Pawła Jasienicy), Tomasz Kinowski, Mateusz Lichota i Adam Gałązka (członkowie zespołu ArctowSky).

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 12.35

mat. pras.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

E-learning. Studia bez ruszania się z domu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:04
Niedawno na polskim rynku edukacyjnym pojawiła się możliwość studiowania w trybie zdalnym jako alternatywna na dziennego i zaocznego toku studiów. Czy rzeczywiście możemy zdobyć dyplom on-line? Sprawdza Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotyczne zwierzęta posłużą badaniu sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 15:33
Projekt wymyślił i opracował licealista z Radomska. Postanowił zbadać, jak dużo możemy osiągnąć wykorzystując metody inspirowane zachowaniem żywych istot. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Women in Tech Summit. Kobiety i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:16
Kobiety w nowych technologiach z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej - studentki, profesjonalistki i szefowe najbardziej innowacyjnych globalnych firm technologicznych spotkają się w Warszawie, by rozmawiać o przyszłości IT i Big Engineering.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi naukowcy pracują nad rewolucją w mapowaniu terenu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 15:51
Zespół młodych naukowców ArctowSky skonstruował satelitę, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do rozpoznawania typu terenu nad jakim się znajdujemy i tworzenia na tej bazie mapy topograficznej.
rozwiń zwiń