Czy Polacy mają zaufanie do Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 17:20
Postrzeganie sytuacji Kościoła katolickiego w ostatnich latach dość istotnie zmieniło się na jego niekorzyść. Jakie skutki może przynieść spadek zaufania do instytucji kościelnej i czy jeszcze można je odbudować?
Audio
  • Kościół w XXI - jak powinien wyglądać? (Czat Czwórki/Czwórka)
Ілюстрацыйны здымакFoto: Pixabay.com

- Trzeba popracować nad czarnym PR-em jaki stworzył się wokół Kościoła. I zadbać o skuteczność lekcji katechezy i religii w szkole, które jak na razie nie przynoszą wiekszyść efektów - mówi socjolog religii dr Wojciech Klimski.

W jaki jeszcze sposób Kościół może dostosować się do oczekiwań wiernych? Zdaniem ks. dra Marek Kotyński to kwestia "świadomego katolicyzmu". - Kościół musi odpowiadać na wyższe potrzeby człowieka. Ale zanim do tego dojdzie, my musimy wyzwolić w sobie głód takich potrzeb - wyjaśnia.

Z najnowszych badań CEBOS wynika, że choć wielu Polaków wciąż dobrze ocenia działania Kościoła katolickiego w naszym kraju, to zwłaszcza w ostatnim miesiącu zauważalny jest spadek ocen pozytywnych i wzrost negatywnych. Skąd wzięła się ta tendencja i dokąd nas ona doprowadzi? Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: ks. dr Marek Kotyński (teolog duchowości), dr Wojciech Klimski (socjolog religii, Uniwersyter Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 22.11.2018

Godzina emisji: 15.10

kul

 

Czytaj także

Kościół w sieci. Czy internet jest alternatywą dla ambony?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 12:10
Internet wkracza w większość dziedzin naszego życia, dlatego instytucje coraz częściej zaczynają, właśnie dzięki tej formie komunikacji, szukać dróg dotarcia do mas. - Tę drogę obiera także polski Kościół - przekonują goście Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy "kolęda" spełnia swoją rolę?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 18:26
Czasem wzbudza popłoch. Czasem nie jest wpuszczany do mieszkania. Niektórym kojarzy się z poborcą podatkowym, innym z psychologiem. Ksiądz odwiedzający parafian podczas tak zwanej "kolędy" może spodziewać się różnych reakcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O. Piotr Różański: ksiądz w sutannie powinien prowokować

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 11:30
"Zobaczcie komu Pan Bóg powierzał realizację planu zbawienia: Noe był pijakiem. Mojżesz jąkałą, a Dawid erotomanem - chodzące niedoskonałości" - to słowa pochodzące z książki o. Piotra Różańskiego, autora "Ksiądz też ma dwie nogi. Dylematy posługi kapłańskiej", który w czwartek był gościem "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń