X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dlaczego pożar katedry Notre Dame poruszył świat?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 09:39
Przez wiele lat była świadkiem wojen, rewolucji i wszystkiego, czego od czasów średniowiecza doświadczał Paryż. W zeszłym tygodniu stanęła w płomieniach, a walkę z pożarem obserwował cały świat. Francja zjednoczyła się wokół tego wydarzenia, które rozpoczęło wielką dyskusję na temat ochrony zabytków.
Audio
  • Jak chronić zabytki takie, jak katedra Notre Dame? (Czat Czwórki)
Katedra Notre Dame w Paryżu
Katedra Notre Dame w ParyżuFoto: Viacheslav Lopatin/shutterstock

Notre Dame to nie tylko mury. To wielowymiarowa legenda, element europejskiej tożsamości dr Ryszard Żółtaniecki

- Katedry średniowieczne, a przede wszystkim gotyckie były budowane metodą prób i błędów. Niektóre z nich w trakcie budowy potrafiły zawalić się nawet kilkanaście razy - mówił dr Ryszard Żółtaniecki, polityk, socjolog i dyplomata.

Obiekty, takie jak Notre Dame muszą być pod stałym nadzorem. Nie ma tu mowy o "chwili nieuwagi" prof. Andrzej Kos

Wymiar techniczny będzie szczególnie ważny przy odbudowie katedry. Współcześnie obserwujemy jeszcze jeden czynnik towarzyszący pożarowi Notre Dame. Wpisuje się w temat toczącej się w Europie debaty dotyczącej naszej kulturowej tożsamości oraz dziedzictwa materialnego i duchowego, które katedra reprezentuje - tłumaczył gość Czwórki.

Rekonstrukcja Notre Dame powinna być wierna. To powinien być hołd dla budowniczych katedr dr Ryszard Żółtaniecki

Samą katedrę Notre Dame wznoszono 180 lat - przypominał konserwator zabytków, inicjator "pogotowia konserwatorskiego" prof. Andrzej Kos. - To ogromny problem konserwatorski. Obiekty takie jak ten muszą być dotowane i konserwowane niemal nieustannie, potrzebują też stałego nadzoru. Sytuacjom jak ta w Notre Dame da się przeciwdziałać - dodawał. 

W jaki sposób właściwie chronić zabytki? Czy wiemy, kiedy i w jakiej formie zostanie odbudowana katedra Notre Dame? Dlaczego mówi się, że jest częścią nie tylko francuskiej, ale i światowej kultury? Zapraszamy do wysłuchania komentarzy gości w studiu Czwórki: dr. Ryszarda Żółtanieckiego i prof. Andrzeja Kosa.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Ryszard Żółtaniecki (polityk, socjolog, dyplomata), prof. Andrzej Kos (konserwator zabytków, inicjator "pogotowia konserwatorskiego")

Data emisji: 24.04.2019 

Godzina emisji: 15.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy sklepy powinny być zamknięte w każdą niedzielę?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:05
Ponad rok temu Sejm przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę. W jaki sposób przepisy wpłynęły na nasz styl życia, sposób spędzania wolnego czasu i wielkość konsumpcji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spowiednik nie musi być święty, tylko mądry

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 17:20
- Kwestionujemu sens spowiedzi, bo upada nasze życie wewnętrzne, głębsza refleksja nad sobą samym, a przede wszystkim nasza więź z Bogiem i z drugim człowiekiem - mówi ks. Marek Kotyński i tłumaczy, jak można może się to zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblia on-line. Mapy cudów, proroctw i przypowieści

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 17:50
Leszek Litwin tworzy mapy Biblii on-line. To pierwszy projekt na świecie, przedstawiający na interaktywnych mapach najważniejsze wydarzenia, które rozgrywały się od zarania dziejów do czasów Jezusa Chrystusa i Apostołów. 
rozwiń zwiń