Hulajnogi w miastach. Jak uregulować tę kwestię?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 14:49
Odkąd elektryczne hulajnogi pojawiły się w miastach mają swoich zwolenników oraz zagorzałych wrogów. W jaki sposób i czy w ogóle zmieniać przepisy w tym zakresie?
Audio
  • Hulajnogi elektryczne. Gdzie jest ich miejsce w przestrzeni publicznej? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Hulajnogi jeżdżą z prędkością powyżej 30 kilometrów na godzinę. Wymykają się przepisom ruchu drogowego. Nie jesteśmy też zgodni co do tego, gdzie chcielibyśmy je widzieć - na chodniku, ścieżce rowerowej, czy jezdni. Pojawiają się pomysły uregulowania ich parametrów: maksymalnej prędkości, typu hamulców czy rodzaju odblasków. Czy to potrzebne?  - Warszawa popiera elektromobliność. Chcielibyśmy jednak, żeby zasady użytkowania hulajnóg były oparte na prawnych regulacjach - mówiła Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich. 

Próbujemy znaleźć złoty środek. Rozwiązanie, które rozwiąże problem tego, w jaki sposób hulajnogi mają się poruszać Jakub Dybalski

- Warto wprowadzić jakiekolwiek regulacje, do których w przyszłości można będzie się odnieść - dodawał Jakub Olek, dyrektor ds. relacji publicznych w Lime Polska. - Obecnie osobę poruszającą się na hulajnodze, każdy definuje, jak chce. Dopóki przepisy nie są uregulowane, zalecamy wybieranie możliwie najbezpieczniejszej drogi

Elektryczne hulajnogi to nowe urządzenia na polskich drogach. Miasto, piesi i użytkownicy - wszyscy musimy nauczyć się współpracy Karolina Gałecka

Zdaniem Kuby Czajkowskiego ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, chodnik jest miejscem przeznaczonym wyłącznie dla osób pieszych. - Nie ma na nim miejsca dla hulajnóg, rolek, czy rowerów. Tego rodzaju pojazdy powinny mieć swoje miejsce na ścieżkach rowerowych - przekonywał. 

Czy powinniśmy zakazać poruszania się hulajnogom elektrycznym po naszych chodnikach? Jak z tym problemem radzą sobie inne kraje? Jakie propozycje zmian zasugerowali goszczący w studiu eksperci? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Karolina Gałecka (rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich), Jakub Dybalski (z portalu "Transport publiczny"), Kuba Czajkowski (Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze), Jakub Olek (dyrektor ds relacji publicznych w Lime Polska)

Data emisji: 7.05.2019 

Godzina emisji: 15.09

ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo Piotr Firan
Czytaj także

Alkohol od 21 roku życia. Czy próg wiekowy powinien zostać podniesiony?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 14:09
Na całym świecie prawo zabrania sprzedaży napojów alkoholowych osobom przed ukończeniem 18 r. ż., w niektórych krajach 21 r. ż. Czy w trosce o młode pokolenia należałoby podnieść próg wiekowy pozwalający na sprzedaż alkoholu osobom, które skończyły 21 lat? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opóźniony lot, zgubiony bagaż - turysto, czy znasz swoje prawa?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 17:30
Odwołane loty, opóźnienia pociągów i autokarów, dezinformacja, czekanie w samolocie, który ostatecznie nie odlatuje - to codzienność podróżnych. Co robić w takiej sytuacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak cesarz Mutsuhito zrewolucjonizował Japonię?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 13:34
- Fenomen cesarza Mutsuhito polegał na tym, że potrafił on otoczyć się właściwymi ludźmi, którzy wraz z nim zmienili Japonię z feudalnego, rolniczego kraju w wielkie imprerium przemysłowe - mówił Mariusz Dąbrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - adwokat. Sprawdź, czy się nadajesz!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 16:00
To zawód prestiżowy i odpowiedzialny. - Rolą adwokata jest pomaganie, gdy ludzie mają pewne problemy na gruncie prawa cywilnego, karnego, prawa pracy czy różnych innych - mówi mecenas Tymoteusz Paprocki. 
rozwiń zwiń