Do jakiej rzeczywistości wracają więźniowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 18:30
Osoby, które opuszczają po wielu latach zakłady karne mogą liczyć na wsparcie ze strony ośrodków pomocy społecznej. Dlaczego zatem tak często powracają na przestępczą drogę?
Audio
  • Życie na wolności. Z czym muszą mierzyć się byli więźniowie? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: kittirat roekburi/Shutterstock.com

Prawdopodobnie dlatego, że są zdani sami na siebie. - Wychodząc z zakładu karnego otrzymuje się kartkę z instytucjami, do których można się zgłosić w miejscu, w którym jest się zameldowanym - opowiada Grzegorz. - Oczywiście padają pytania "czy masz dokąd iść", "czy masz gdzie spać", ale to tylko formalność - dodaje.

NIK informuje: byli więźniowie skazani na samodzielność 

Ostatnio sytuacji byłych więźniów i aresztowanych przyjrzała się Naczelna Izba Kontroli. Okazuje się, że mogą oni liczyć tylko wsparcie doraźne. Brakuje pomocy długofalowej i kompleksowej, która pozwoliłaby na ponowną adaptację w społeczeństwie. - W Fundacji "Sławek" pracujemy ze skazanymi, kiedy są jeszcze w więzieniu. To właśnie tam jest czas, żeby przygotować ich do życia na wolności i żeby ustalić zakres ich deficytów. Wszystko po ty, by już nie wrócili do zakładu - wyjaśnia Marek Łagodziński.

Wsparcie społeczne i stała praca

Tymczasem z raportu NIK wynika, że koszty kompleksowej pomocy byłym więźniom stanowiłyby mniejsze obciążenie dla budżetu aniżeli dopuszczenie do sytuacji, gdy blisko połowa dawniej osadzonych wraca na przestępczą ścieżkę. - Z rozmów ze skazanymi wynika, że bardzo potrzebują wsparcia społecznego. Chcą mieć się na kim wesprzeć i dla kogo żyć. Potrzebują również stałej pracy, żeby móc się utrzymać - mówi dr Maria Niełaczna

Jak radzą sobie byli więźniowie w realnym świecie? Dlaczego w wielu przypadkach powracają na przestępczą drogę? Jak powinna wyglądać pomoc postpenitencjarna? Czego najbardziej potrzeba byłym więźniom? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: dr Maria Niełaczna (Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego), Marek Łagodziński (Fundacja "Sławek"), Grzegorz (były osadzony)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

Obowiązkowe mediacje przed rozwodem. Nadchodzą zmiany w prawie rodzinnym

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 15:15
W ubiegłym roku zawarto w Polsce prawie 193 tysięcy małżeństw. W tym samym czasie sfinalizowano także ponad 65 tysięcy rozwodów. 
rozwiń zwiń