X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zazdrość, zdrada, nielegalne związki. Życie pisarzy na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 18:30
Przełom XIX i XX wieku i Oni - niezwykli literaci: Prus, Sienkiewicz, Żeromski, Asnyk, Konopnicka, Orzeszkowa, Zapolska, Leśmian. Chciałoby się zapytać - co robili, kiedy nie pisali?
Audio
  • Jak wyglądała Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Nałęczów 1905. Wieczór literacki w Nałęczowie. Nz. siedzą od lewej: Stanisław Bryliński, Zofia Nałkowska, Ignacy Matuszewski, Władysław Tatarkiewicz; stoją od lewej: Adam Nagórski, Wanda z Malinowskich Osterwina, Stefan Żeromski, Adolf Nowaczyński, Stanisława z Malinowskich Bobkowska, Kazimierz Wroczyński.
Nałęczów 1905. Wieczór literacki w Nałęczowie. Nz. siedzą od lewej: Stanisław Bryliński, Zofia Nałkowska, Ignacy Matuszewski, Władysław Tatarkiewicz; stoją od lewej: Adam Nagórski, Wanda z Malinowskich Osterwina, Stefan Żeromski, Adolf Nowaczyński, Stanisława z Malinowskich Bobkowska, Kazimierz Wroczyński.Foto: PAP

Czytaj także
maszyna do pisania pisarz 1200
Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

- Pisarze, zwłaszcza z epoki pozytywizmu, kojarzą się z nudziarzami, tymczasem Maria Konopnicka wyjechała z Warszawy na skutek skandalu, który wywołała jej córka dokonując kradzieży w sklepach - opowiada Piotr Łopuszański.

Codzienne życie literatów Warszawy polegało m.in. na powszechnym jadaniu śniadań w mleczarniach i handelkach oraz bywaniu w kawiarniach i na jour fixe’ach. Towarzyszyły mu także zabójstwa z miłości i pobicia z urażonej ambicji, orgie i nieślubne dzieci, zakazy cenzury i próby ich obejścia. - W tamtym okresie cenzura działała i to mocno. "Dzienniki" Żeromskiego zostały wykropkowane w miejscach najbardziej intymnych opisów, na przykład wtedy, gdy literat zaczął relacjonować orgię ze szwaczkami - wspomina gość Czwórki.    


Czytaj także
brodaty pisarz 1200x660.jpg
Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

Co jeszcze działo się w Warszawie na przełomie wieków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Piotr Łopuszański (dziennikarz, pisarz, autor książki "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku" )

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 15.15

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Księga Legend Warszawy - od Syrenki po Warsa i Sawę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 00:00
Zbiór 25 legend zawiera nie tylko znane warszawiakom podania o Syrence, Bazyliszku, Złotej Kaczce czy Warsie i Sawie, ale także wiele autorskich opowieści, w których tkwi pewnie ziarno prawdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Gombrowicz. Swoje "ja" widział w oczach innych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 13:50
W tym roku mija 50 lat od śmierci Witolda Gombrowicza. - Trudno jest dotrzeć do wnętrza tego pisarza, bo każdy, kto o nim pisał, robił to przez pryzmat własnych odczuć - opowiada Maria Kamińska, przewodniczka z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. - Siłą rzeczy zatem "doprawiał mu gębę" albo "upupiał" - dodaje.
rozwiń zwiń