X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

100 wynalazków na stulecie. Remont statku - bez doku ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 12:07
- Pierwszy dok pływający został zmontowany na wodzie, co było karkołomnym zadaniem - mówi Adam Jarski z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Pierwszym statkiem na nim zadokowanym była kanonierka "Komendant Piłsudski" - dodaje.
Audio
  • 100 wynalazków na stulecie. Adam Jarski opowiada o doku pływającym (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: anucha sirivisansuwan/shutterstock

- Dok pływający to jest urządzenie służące do podnoszenia jednostek pływających tak, żeby można było remontować ich części podwodne. Malować, wymieniać niektóre elementy - mówi ekspert. - Jednostki obrastają wodorostami, ulegają korozji.  To wszystko można naprawić na doku pływającym, gdzie dno statku jest dostępne z każdej strony - wyjaśnia. 

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

Pomysłodawcą doku pływającego jest Stanisław Janicki, któremu udało się opatentować swój wynalazek w Wielkiej Brytanii w 1871 roku, i rok później w Stanach Zjednoczonych. 

Jak opowiada Adam Jarski, pierwsze dokowanie kanonierki "Komendant Piłsudski" zgromadziło dużą publiczność, która bardzo sceptycznie patrzyła na eksperyment. Jak się zakończyła ta operacja? Jakie statki można naprawiać w doku pływającym? Czy dzisiejsze stocznie wciąż korzystają z tego wynalazku? O tym w materiale z cyklu "100 wynalazków na stulecie". 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 14.40

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 na 100. Jak Mieczysław Wolfke wynalazł hologram

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 14:37
Wirtualna rzeczywistość, kino 3D wymagają specjalnych okularów, ale istnieje rozwiązanie, które pozwala obcować ze sztucznymi, trójwymiarowymi obiektami bez dodatkowych gadżetów. To wszystko dzięki Mieczysławowi Wolfke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Polacy udoskonalili blue ray

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 14:49
- "Niebieski laser" to określenie opisujące różne rodzaje laserów, ale najczęściej to niewielki laser półprzewodnikowy, generujący promieniowanie zakresu krótkofalowego, w okolicach 400-490 nanometrów, jeśli chodzi o długość fali - tłumaczył Prof. Ryszard Piramidowicz z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń