Dlaczego nie lubimy warzyw?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 16:02
Najnowsze wyniki badań naukowców z University of Kentucky wykazały, że gen odpowiadający za to, że poszczególne związki odczuwamy jako gorzkie, utrudnia niektórym włączenie warzyw do swojej diety.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Fortyforks

Z badania wyszło, że geny maja znaczący wpływ na to, jak odbieramy smaki. A jak wiadomo, smak odgrywa kluczową rolę przy wyborze jedzenia.

Każdy człowiek dziedziczy dwie kopie genów TAS2R38, które są powiązane z odczuwaniem smaków. Osoby, które dziedziczą dwie kopie wariantu AVI tego genu, nie są wrażliwe na gorzki smak. Osoby z jedną kopię AVi, a drugą PAV odczuwają gorzki smak w stopniu umiarkowanym. Natomiast Ci, którzy noszą dwa warianty PAV, często nazywani „superdegustatorami”, odbierają dokładnie tę samą żywność jako bardzo gorzką.

Naukowcy przeanalizowali zebrane dane z ankiety przeprowadzonej na prawie 200 osobach.  Okazało się, że osoby z dwiema kopiami PAV były ponad 2,5 razy bardziej niechętnie nastawione do jedzenia warzyw niż pozostali uczestnicy badania. Dodatkowo, ilość dodanej soli, cukru lub tłuszczu do potrawy, nie miał wpływu na odczuwanie goryczy.